Düzce ili memeli biyoçeşitliliği ve ekolojisi
The biodiversity and ecology of duzce mammals
  1. Tez No: 558719
  2. Yazar: ZOZAN ALGAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERVET ULUTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
2015-2016 yılları arasında memeli yaban hayvanları üzerine gerçekleştirilen bu çalışma ile Düzce ili ve civarında, 33 gözlem noktası oluşturulmuştur. Dört mevsim olacak şekilde gerçekleştirilen çalışmalarımızda doğrudan ve dolaylı gözlem yöntemleri kullanılarak çalışılan alanların koordinatları GPS yardımıyla alınmış, yükselti ve habitat özellikleri tarihlere göre not edilmiştir. Doğrudan gözlem yöntemlerinde tuzaklama çalışmalarının yanı sıra dürbün, video kamera, DSLR fotoğraf makinesi ve fotokapan gibi uygun malzemeler kullanılırken, dolaylı gözlemlerde ayak izi, dışkı, ağaç kabuklarının soyulması, yiyecek artıkları vb. belirtiler kullanılmıştır. Toplam 33 istasyona ait gözlem ve fotokapan verileri sonucunda çalışma alanında karaca (Capreolus capreolus), geyik (Cervus elaphus), su samuru (Lutra lutra), kurt (Canis lupus), bozayı (Ursus arctos), yaban tavşanı (Lepus europaeus), uzun kanatlı yarasa (Miniopterus schreibersii), çakal (Canis aureus), yaban kedisi (Felis silvestris), kaya sansarı (Martes foina), porsuk (Meles meles), sincap (Sciurus anomalus), kirpi (Erinaceus concolor), gelincik (Mustela nivalis), yaban domuzu (Sus scrofa) ve tilki (Vulpes vulpes) olmak üzere 7 ordo, 10 familyaya ait 16 memeli türü tespit edilmiştir. Uzun kanatlı yarasa (M. schreibersii) alanı dışında diğer 32 alana her mevsim en az 15 gün kalacak şekilde bırakılan fotokapanların toplam arazide kalma gün sayısı 2915 gün olarak gerçekleşmiştir. Bu süre içerisinde 132 fotokapana ait 1359 veri kaydı elde edilirken, kamera tuzaklarına yakalanma frekansı en yüksek tür çakal (C. aureus), en düşük frekansa sahip tür ise gelincik (M. nivalis) olmuştur. Yapılan bu çalışmalar ile Düzce ili ve çevresinde dağılış gösteren memeli türlerinin tespit edilmesinin dışında bu türlerin popülasyon eğilimi ve habitat seçimleri de ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on wild mammals between the years of 2015 and 2016 by observing 33 study stations in Düzce Province. The direct and indirect observation methods were used for the field studies during the four seasons and the coordinates of the regions were taken by GPS. Without tracking methods, binocular, video camera, DSLR photograph machine and camera traps were used for direct observations, the footprints, feces, peeling of trees, food residues etc. used for indirect observation methods. By the result of this study sixteen species belong to seven order and ten family, roe (Capreolus capreolus), red deer (Cervus elaphus), otter (Lutra lutra), wolf (Canis lupus), grizzly bear (Ursus arctos), european hare (Lepus europaeus), bent-winged bat (Miniopterus schreibersii), jackal (Canis aureus), wildcat (Felis silvestris), beech marten (Martes foina), badger (Meles meles), squirrel (Sciurus anomalus), hedgehog (Erinaceus concolor), least weasel (Mustela nivalis), wild boar (Sus scrofa) and red fox (Vulpes vulpes) were determined at the 33 observation stations. Camera traps were stayed fifteen days in the 32 stations without the bent-winged bat (M. schreibersii). During these period 1359 data were obtained belong to 132 camera traps and C. aureus was the most diverse species, while the species of M. nivalis was rarely in the province. On the other hand, the population trend and habitat choose of the species distributed in Düzce province was determined by the study.