Batman ve çevresinde agrega olarak kullanılan kayaçların özellikleri
Properties of rocks used as aggregates in and around Batman
- Tez No: 558754
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN KAVAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bu Yüksek Lisans tez çalışması ile Batman il sınırları içerisinde bulunan ve agrega olarak kullanılan kayaçların genel özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda daha önce yapılan 1/100 000 ölçekli jeoloji haritalarından yararlanılarak Batman iline ait jeoloji haritası hazırlanmış ve genel jeolojisi derlenmiştir. Çalışma sınırları içinde ocak ve konkasörlerden alınan numuneler jeoloji haritasına işlenmiş ve numuneler fiziksel, kimyasal ve mineralojik-petrografik analizlere tabi tutulmuştur. Çıkan sonuçlar belirli teknik şartnameler ile karşılaştırılarak kullanım amaçlarına göre değerlendirilmiştir. Çalışma sonunda gevşek tutturulmuş Germik Formasyonu' na ait kireçtaşlarından alınan numunelerin düşük parçalanma direncine sahip olduğu; ayırtlanmamış Midyat Grubu' na ait kireçtaşlarından alınan bazı numunelerin de % 4' den yüksek kirlilik oranına sahip olmalarından dolayı kullanım alanlarına göre uygun olmadıkları sonucuna varılmıştır. Güncel dere çakıllarından alınan numunelerin bir kısmının da kırılmışlık oranlarının % 95' in altında düşük olduğundan kullanım alanları açısından şartnamelere uygun olmadıkları, diğer dere çakıllarından alınan agrega numunelerinin ise kullanıma uygun olduğu görülmüştür. Sonuç olarak Batman ili ve çevresinde agrega üretimine en uygun birimlerin, Midyat Grubu' na ait kireçtaşlarından bir kısmı ile dere çakıllarından bir kısmının olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Determination of the properties of aggregate named rocks which exist in Batman and city borders is aimed with this master thesis. Within this context 1/100000 scaled geological map of the Batman city was prepared and general geology is gathered. Samples are taken from stoves and crushers inside the study area were refined to the geology map and physical, chemical and mineralogical petrographical analysis were carried out. Results were compared with some technical specifications, rated according to their purpose of use. As a result of the study, samples taken from the Gemlik Formation limestones showed low fragmentation strength, some samples taken from Midyat Group limestones had more than %4 dirtiness ratio and decided that they were not suitable for the are of usage. Fragility ratio was under %95 for some samples from today's steam gravels, they were not approved for the specifications according to the usage areas, the other steam gravels aggregate samples were approved according to the usage areas. Finally it was determined that the best units fort he production of aggregates around the city and in the city of Batman were some of the limestones belonging to Midyat Group and some of the steam gravels.