Uçaklardaki yük ve denge hesabının yapay zeka algoritmaları kullanılarak optimizasyonu ve uygulaması
Optimization of weight and balance applications in aircraft using artificial intelligence algorithms
- Tez No: 558762
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ ÜSER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Havacılık Mühendisliği, Sivil Havacılık, Electrical and Electronics Engineering, Aeronautical Engineering, Civil Aviation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Yolcu uçaklarındaki Weight And Balance hesaplaması temel olarak uçağın ağırlık merkezinin hesaplanması işlemidir. Ağırlık merkezinin istenen konumda olması demek uçak için güvenlik ve yakıt tasarrufunun maksimum noktaya çıkması demektir. Bir uçağın ağırlık merkezi (CG Center of Gravity), uçağın dengeleneceği noktadır. Uçağın ağırlık merkezi, uçaktaki farklı birimlerin ağırlık merkezlerinin hesaplanması ve DOI (DRY OPERATING INDEX) eklenmesi ile bulunur. Bu birimler temel olarak; kokpit, kabin, yakıt ve kargodur. Operasyonel olarak kokpit, kabin ve yakıt yüklemelerinde uçuş öncesi değişiklik yapma esnekliği bulunmamaktadır. Bu nedenle ideal CG'yi elde etmek için geriye kargonun düzenlenmesi kalmaktadır. Özellikle kargo uçaklarındaki çok bölümlü yapı, buradaki ideal yük dağılımını çözülmesi gereken bir optimizasyon problemine çevirmektedir. Bu çalışmada, üç farklı optimizasyon algoritması yöntemi kullanılarak Airbus A330 tipi bir kargo uçağında yük dağılımının optimize edilmesi işlemi ve uygulaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Weight and Balance calculation in passenger aircraft is mainly the calculation of the center of gravity of the aircraft. The fact that the center of gravity is in the desired position means that the safety and fuel savings for the aircraft are maximized. The CG Center of Gravity is the point where the aircraft will be balanced. The center of gravity of the aircraft is calculated by calculating the center of gravity of the different units in the aircraft and by adding the DOI (DRY OPERATING INDEX). These units are basically; cockpit, cabin, fuel and cargo. Operationally, cockpit, cabin and fuel loads do not have the flexibility to change before flight. Therefore, only the positions of the cargo can be changed to achieve the ideal CG. In particular, the multi-part structure in cargo planes transforms the ideal load distribution into an optimization problem that needs to be solved. In this study, by using three different optimization algorithm method, load distribution of Airbus A330 type cargo plane has been optimized and applied.