Artvin geleneksel evlerinde cephe tipolojisi üzerine bir inceleme
A study on facade typology in Artvin traditional houses
  1. Tez No: 558763
  2. Yazar: HANDE NUR GÜLEÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte geleceğe bir adım daha yaklaşırken geçmişimizi de öğrenerek, koruyarak ve teknolojiden yararlanıp eskiyi yenileştirerek geleceğe sağlam adımlar atmamız gerekmektedir. Bu çalışma Türkiye'de nüfusu az ama kültürel değeri ve tarihi kıymetli olan Artvin İl merkezindeki geleneksel evler üzerine yapılmıştır. Çalışma da ön cephe özelliklerinin tespit edilip belgelenmesiyle arşivsel bir nitelik sağlamak amaçlanmıştır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde, çalışmanın amacı ve kapsamı, Artvin ilinin fiziksel özellikleri, tarihi, geleneksel şehir dokusu anlatılmış geleneksel ev kavramıyla ilgili bilgiler verilerek Artvin geleneksel evleri tanıtılmıştır. İkinci bölümde, çalışma alanı ve evlerin seçilmesi, kullanılan yöntem ve teknikler, tipolojik çözümleme ve evlerin analizlerinin yapılarak oluşturulan tablolar yer almaktadır. Üçüncü bölümde bulgular başlığı altında evlerin genel özellikleri, cephe özellikleri, yapım tekniği ve malzeme kullanımı yönelik saptamalar sayısal olarak yansıtılmıştır. Dördüncü bölümde ise çalışmadan elde edilen sonuçlar ve çalışmanın da desteğiyle yeni çalışmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the present day, as we move closer to the future via technological advances, we need to learn and preserve our past, and renew the old with the help of technology to take firm steps to future. This study was conducted on traditional houses of Artvin City Center, one of Turkey's less populous, but culturally valuable and historically precious places. The aim of the study is to bring an archival attribute to facade characteristics by determining and documenting them. The study consists of four chapters: In the first chapter; the aim and scope of the study, physical characteristics, history and traditional city texture of Artvin Province were explained, and traditional houses of Artvin were introduced by giving information about the concept of a traditional house. The second chapter consists of the selection of study location and houses, the methods and techniques used, and the tables of typological analysis and the analysis of the houses. In the third chapter, under the title of results; the general features, facade characteristics, construction practices and the materials of the houses were presented quantitatively. In the fourth chapter, the results of the study and suggestions for future studies with contributions from this study were presented.