İklimlendirme sistemlerinde kullanılan cihazlar, arızaları ve bunların enerji, ekserji verimliliklerine etkileri
Effects of devices used in air conditioning systems on energy and exercise efficiency
  1. Tez No: 558761
  2. Yazar: ABDULKERİM TOSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ETEM GÜREL, PROF. DR. İLHAN CEYLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, iklimlendirme sisteminin ana elemanlarından biri olan klima santrallerinin sistem elemanlarında meydana gelen arıza ve problemlerin enerji tüketimine etkisi incelenmiştir. Türkiye'de bulunan 5 farklı alışveriş merkezindeki 10 adet klima santrallerinde çalışmalar yapılmıştır. Klima santrallerinin çalışması süresince meydana gelebilecek arıza ve problemler belirlenerek, tasarım özelliklerine göre veriminin düşmesine sebep olan noktalar tespit edilmiştir. Bu noktaların belirlenebilmesi için klima santral kanallarındaki hava debisini ölçmek amacıyla çubuk tipi anemometre, gövde yapısındaki hava sızdırmazlıklarını ve ısı kayıplarını ölçmek için pervane tip anemometre ile termal kamera kullanılmıştır. Bununla birlikte enerji tüketiminin ana elemanlarından olan fan motorlarına ait motor kayışlarının gerginlik kontrolü ve hava filtresinin kirlilik kontrolleri de yapılmıştır. Ölçüm yapılan klima santrallerinde enerji (termodinamiğin birinci kanunu) ve ekserji (termodinamiğin ikinci kanunu) analizleri yapılmıştır. Klima santrallerinde dolaşan suyun debisi tespit edilerek termodinamik parametreler dahilinde yaz ve kış dönemi için enerji ve ekserji analizi ile kayıplar tespit edilmiştir. Yapılan hesaplamalar sonucunda klima santrallerinin soğutma dönemindeki enerji verimliliği % 64 ekserji verimliliği ise % 60 olarak hesaplanmıştır. Isıtma dönemindeki enerji verimliliği % 75 ekserji verimliliği ise % 40 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the working methods of air handling units, which is one of the main components of an air conditioning system, were examined together with problems and malfunctions of system components with their effects on energy consumption. 10 air handling units that are located in 5 different shopping center in Turkey have been studied. Defects and problems that may occur during the operation period of the air handling units were determined and the points which can cause a decrease in efficiency according to their design was determined. In order to measure the flow rate in air handling units, teleskopic anemometer is used. For measuring airtightness and heat losses in the body structure, propeller type anemometer and thermal camera type measurement instruments are used. Tension control of the motor belts of the fan motors and pollution controls of the air filter is also made, hence they are two of the main elements of energy consumption. At the same time, energy (first law of thermodynamics) and exergy (second law of thermodynamics) have been analyzed in the air handling units. By determining the flow of water circulating in air handling units, losses were determined via energy and exergy analysis within the parameters of thermodynamics during summer and winter period. As a result of our calculations, it was found that the energy efficiency of the air handling units during the cooling period was % 64 and the exergy efficiency was % 60. Energy efficiency in the heating period was calculated as % 75 and exergy efficiency was calculated as % 40.