Elektromagnetik dalgaların iki parçalı ince dielektrik tabakalardan kırınımı
- Tez No: 55881
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İBRAHİM AKDUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 21
Özet
ÖZET Bu çalışmada, sonsuz geniş homojen bir uzay içerisinde bulunan iki parçalı bir dielektrik tabakadan elektromagnetik dalgaların saçılımı ayrıntılı olarak incelenmiştir. Göz önüne alman iki parçalı dielektrik tabaka yaklaşık sınır koşullan yardımıyla modellenmiştir. Bu model, iki parçalı hale ilişkin karma sınır değer problemini bir matrisel Wiener-Hopf denklemine indirgemektedir. Sözü edilen Wiener-Hopf sistemi, çekirdeği Daniele-Khrapkov yöntemi ile faktörize edilerek kesin olarak çözülmüştür. Bulunan bu çözüme dayanılarak alanın yüksek frekanslardaki asimptotik analizi yapılmıştır. Probleme ilişkin değişik parametrelerin saçılan alan üzerindeki etkisini açığa çıkarmak amacıyla bir takım sayısal uygulamalar da yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY DIFFRACTION OF A LINE SOURCE FIELD BY A TWO-PART THIN DIELECTRIC SLAB 1. Introduction The present work deals with the diffraction of a line source field by two-part thin transmissive slab. In this work the slab is simulated by a material plane with a set of approximate boundary conditions. These approximate boundary conditions are used by Rawlins and et al. [1] to treat the diffraction of a line source field by an acoustically transmissive half-plane. After simulating the dielectric slab by a material sheet with approximate boundary conditions, the problem is reduced to the solution of a 'matrix Wiener-Hopf equation' which can be treated by using the Daniele-Khrapkov method. 2. Formulation of The Problem The basic geometrical configuration considered in the present work is illustrated in figure- la. The problem consists in studying the line source field diffraction by the junction O of the two-part thin transmissive slab. In order to this end one considers an equivalent two-part material plane illuminated by a time harmonic line source with time dependence e~,wt and located at x - x0, y = yo>0, z e (-Qo, od) (see figure- lb). For the sake of analytical convenience, the total electrical field is expressed as follows:u(x,y) = u,{x,y),y>y0 u2(x,y),0y) >yy>y<> u,(x,y)=\A{ayK[a)y~taxda -oo u2(x,y) = ][B{aYK[a)y + C{a)e~^yYia*da,0y0)--ru2(x>yo)= -mzs(x-x0) (5.a) (5.b) Im(a) ^ - L~ Re (a) t: Figure 2. Brunch-cuts and the intergatration line in the complex a ~ plane Here / and Z denote the current of the source and the free-space wave impedance, respectively. The following approximate boundary conditions simulating the two-part material plane aty=0 [I] are given by, M2(x,0) = o-i«3(jr,0) - «*(*,(>) =T,-U,(*,0) u2(x,0) = 0,x>0 (5.c) (5.d) (5.e) (5-f) vnIn (5c-f) a j, Tj j=J,2 stand for Q (7a) In (6.a,b) X stands for with X = &L 1 1 = 2^'°g 1-g Kl + s. (7.b) (7.c) Ö - sign\ arg 1-g \ + s. (7.d) and vni%.+r»X*.+»*) From (7.b), (7.c) and (7.d) one concludes that 0 Im(-£). By using the edge condition given by (7.a) one can easily show thatwhen |a| -» oo in their respective regions of regularity. From (lOa-d) and (3.b,c) one can write G~ (a) + G+ (a) = B(a) + C(a) (12a) H(a) + H+(a) = D(a) (12.b) Ğ' (a) + Ğ+ (a) = iK(a)[B(a) - C(a)\ (12.c) H~ (a) + H+ (a) = -iK(a)D(a) (12.d) The elimination of B(a) and D{a) among (12.a-d) and the use of the relations obtained in (9a-d) yield the following“ Matrix Wiener-Hopf Equation”(MWHE) which is valid in the strip Im(-£) < Im(a) < Im(£) : P+ (a) + M(a)P“ (a) = F(a) (13.a) where **(«) = oo in the upper and lower half-planes, respectively. To this end one writes M(a)-M+(a) M~(a) (14.a) C = rı ( oo in the upper and lower half-planes, respectively. Now by using the well-known factorization technique, MMWHE obtained in (13.a) can be reduced to the following pair of equations xm[cw»]vm=s7 n^wr'S^ +p (18.a) F(r) w(«)*-(«)-5^[cw-(r)]-il2*., (18b) Here /? appearing in (18a) and (18b), is an unknown constant resulting from the application of the Liouville' s theorem in the Wiener-Hopf procedure. In (18.a,b) P+(a) and P~(#) are regular in the upper Im(«) > Im(-£) and lower Im( oo, which yields p = -&vxb. lim a. I2 (a) (20) XIVThe substitution of (9a-d) in (12a-d) gives the expressions of the spectral coefficients B(a), D(a) in terms of P(a) as follows: Bd(a) PA”). (J0) = yl2x in/ /4 (o-2 + *%) t.-^KHcos *7, + A: sin ^(cr, - er2 )Prf~ (~k cos ^) (22.c) XV