Urban regeneration: enabling social sustainability in historical quarters via adaptive reuse: Case of Gaziantep historical quarter
Kentsel yenileme: tarihi alanlarda yeniden kullanıma adaptasyonla sosyal sürdürülebilirliğin sağlanması: Gaziantep tarihi alan örneği
  1. Tez No: 558816
  2. Yazar: ESİN DUYGU DÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYDE MÜGE AKKAR ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Tarihi alanlarda kentsel yenileme çağımızda oldukça yaygın bir biçimde uygulanmaktadır. Ancak sadece Türkiye bağlamında değil, dünyanın birçok kentinde gerçekleştirilen bu yenileme çalışmalarında sosyal sürdürülebilirlik kavramı istemli ya da istemsiz olarak göz ardı edilmektedir. Tarihi alanlarda yaşayan toplumun bölgedeki devamlılığını sağlayamaması genellikle yapılan yenileme çalışmalarında alanın sadece taşınmaz değerlerinin korunması ve yenilenmesinin sağlanmasından ve toplumun yaşayış biçimini oluşturan kimlik, aidiyet, mekan algısı gibi taşınmaz değerlerin korunarak günümüz koşullarına uyarlanamamasından kaynaklanmaktadır. Bu bağlamda çalışmanın amacı, kentsel yenileme süreçlerinde sosyal sürdürülebilirliğin sağlanması için bir çözüm aracı olarak yeniden kullanıma adaptasyon üzerine hedefleri, süreçleri ve stratejileriyle genel bir çerçeve oluşturmak ve bu çerçeveyi Gaziantep Tarihi Alanı üzerindeki uygulamaların sonuçları üzerinden tartışmaktır. Çalışmada, öncelikle kentsel yenileme kapsamında sosyal sürdürülebilirlik kavramı ve eksikliği konusu nedenleriyle birlikte açıklanarak problem tanımlanmakta, ardından çözüm önerisi olarak yeniden kullanıma adaptasyon kavramı kentsel yenileme içerisindeki yeri ve sosyal sürdürülebilirlik kavramı ile ilişkisi hakkında teorik bir çerçeve sağlanarak, ve bu kavramın baskın olarak görüldüğü yapı, sokak ve mahalle ölçeği olmak üzere üç temel ölçekteki Dünya ve Türkiye literatüründe yer alan örneklemleri incelenerek her üç ölçekteki sonuçları ve sosyal sürdürülebilirliğe dair bulguları araştırılmaktadır. Bu bulgular ve literatürden gelen yeniden kullanıma adaptasyonla sosyal sürdürülebilirliğin sağlanması konusundaki stratejiler bütünüyle bir değerlendirme aracı oluşturulmaktadır. Bu değerlendirme aracı, Gaziantep Tarihi Alanda uygulanan yeniden kullanıma adaptasyon pratikleri üzerinde test edilmektedir. Yapı bazında anıtsal Gaziantep Kalesi, sokak bazında Kültür Yolu ve sosyal sürdürülebilirliğin en uygun incelenebileceği kentsel planlama birimi olan mahalle bazında ise Bey Mahallesi ve Kepenek Mahallesi üzerinde sırasıyla her bir değerlendirme aracı üzerinden incelenmektedir. Çalışmanın bu alanlardaki sonuçlarına göre, kontrol edilebilir stratejilerle inşa edilen yeni değerlendirme araçlarının sosyal sürdürülebilirlik açısından uygulanabilirlik konusu tartışılmakta ve bu araçların gelecek dönemlerdeki diğer pratikler için uygulanabilirliği gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
Urban regeneration in historical sites is widely performed in these days. However, not only in the context of Turkey, but also in the most of urban areas from the world, the concept of social sustainability in regeneration practices has been ignored intentionally or unintentionally. The community who live in historical sites cannot provide their maintenance in the region by the reasons of only conservation and regeneration initiatives of tangible values of the area are performed, and conservation and adaptation to current conditions of intangible values which constitute manner of life with the identity, belonging and sense of place cannot be provided. In this context, the aim of this study is to establish a general framework with its objectives, processes and strategies on adaptive reuse as a solution tool for social sustainability in urban regeneration processes and to discuss this framework through the results of the practices on the Gaziantep Historical Quarter. In the study, firstly, social sustainability concept in urban regeneration context and the problem definition on why it is deficient in regeneration practices are clarified, then theoretical framework on adaptive reuse concept, its position in urban regeneration context and its relationship with the concept of social sustainability are provided as a solution. Adaptive reuse practices are dominant in the cases which in building scale, street scale and neighborhood scale; and adaptive reuse in these scales in Turkish and worldwide literature are examined, and the results of all three scales and their findings on social sustainability are investigated. These findings and strategies to ensure social sustainability through adaptive reuse from the literature are constituted an assessment tool in holistic perspective. This assessment tool is being tested on adaptive reuse practices applied in Gaziantep Historical Quarter. Monumental Gaziantep Castle in building scale, Culture Route in street scale and Bey Neighborhood and Kepenek Neighborhood in neighborhood scale which is a fundamental urban planning unit to examine social sustainability are investigated via assessment tool respectively. According to the results of this study, the applicability of the new assessment tools constructed with controllable strategies in terms of social sustainability is discussed and the applicability of these instruments for future practices is determined.