Metabolik cerrahide tek anastomoz mini gastrik bypass ameliyatının yeri
The role of single anastomosis mini gastric bypass surgery in metabolic surgery
  1. Tez No: 558832
  2. Yazar: MURAT TOKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KAĞAN ZENGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç Amacımız obezite ve eşlik eden hastalıkların tedavisinde uygulama sıklığı giderek artmakta olan tek anastomoz mini gastrik bypassın (MGB) etkinliği ve güvenliğini retrospektif olarak sleeve gastrektomi (SG) ile karşılaştırarak değerlendirmek ve uygulanabilirliği hakkında tıp literatürüne verilerimizi sunmaktır. Materyal ve metod Kliniğimizde 01/09/2016 ile 01/09/2018 tarihleri arasında metabolik cerrahi yapılan hastalar retrospektif incelendi. 394 hastanın demografik verileri, boyu, kilosu, özgeçmişteki hastalıkları, geçirilmiş operasyonları, perioperatif özellikleri, postoperatif erken dönemi ve komplikasyonları sorgulandı. MGB geçiren 225'i bir grup, SG geçiren 138'i bir grup olarak ayrıldı ve karşılaştırıldı. Postoperatif vücut ağırlıklarının ve eşlik eden hastalıkların incelenmesi için hastalıklardan en azından birine sahip ve en az 6 ay boyunca takibi yapılmış hastalar ayrıldı. MGB grubunda gerekli şartları sağlayan 121 hasta ve SG grubunda 54 hasta ile veriler karşılaştırıldı. Bulgular MGB operasyonu 67,8±22,8 dk sürmekte ve hastalar 3,73±1,19 gün yatmaktadır. MGB hastalarında %5,7 postoperatif kanama, %4,8 anastomoz kaçağı, %5,8 gastroözefageal reflü saptanmıştır. MGB hastalarının 1 yıllık takibi sonucunda %EWL 90,3±13, T2DM remisyonu %87, HT remisyonu %58,8, OSAS remisyonu %93 olarak saptanmıştır. Lipid profilinde 1 yıllık takipte HDL, total kolesterol ve trigliserid değerlerinde anlamlı düzelme (p değerleri sırasıyla
Özet (Çeviri)
Objective The aim is to retrospectively evaluate the efficacy and safety of single-anastomosis mini-gastric bypass (MGB), the use of which is increasing in the treatment of obesity and concomitant diseases, by comparing it with sleeve gastrectomy (SG) and to present our data to the medical literature about its applicability. Materials and Methods Patients who underwent metabolic surgery between 01/09/2016 and 01/09/2018 in our clinic were evaluated retrospectively. 394 patients was included and their demographic data, height, weight, comorbidities, surgical history, perioperative period, early postoperative period, complications were examined. Patients were divided into two groups (MGB group including 225 patients and SG group including 138 patients) and were compared with each other. Patients with at least one of the comorbidities and followed up for at least six months were excluded from both groups to investigate the metabolic diseases remissions and postoperative body weights. The data of patients who met the necessary criteria (121 in the MGB group and 54 patients in the SG group) were compared. Results The duration of MGB was 67.8 ± 22.8 minutes and the length of stay was 3.73 ± 1.19 days. In the MGB group, postoperative bleeding, anastomotic leakage, and gastroesophageal reflux were seen in 5.7%, 4.8%, and 5.8% of patients. As a result of one-year follow-up of patients undergoing MGB, the %EWL was found to be 90.3 ± 13 and T2DM remission was 87%, HT remission was 58.8%, and OSAS remission was 93%.