Meme koruyucu cerrahi yapılan hastalarda hormon reseptör durumunun cerrahi sınıra etkisi
The effect of hormone receptor status on surgical margin in patients undergoing breast conserving surgery
  1. Tez No: 558833
  2. Yazar: GÜRCAN ALBENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET VELİDEDEOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Meme koruyucu cerrahide, cerrahi sınırların durumu invaziv ve in situ duktal karsinomlarda lokal kontrole etki eden önemli prognostik faktörlerin arasında yer almaktadır. Cerrahi sınır durumu göz önünde bulunarak küratif bir tedavi sağlamak amacıyla meme koruyucu cerrahi yapılan hastalarda hormon reseptör durumunun, cerrahi sınıra etkisi henüz aydınlanmamış bir süreçtir, bu konuyla ilgili çeşitli çalışmalar yapılmış olsa da klavuzları yönlendirecek randomize kontrollü çalışmalar henüz yoktur. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa - Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı kliniğine meme kanseri tanısı alarak, meme koruyucu cerrahi uygulanmış, cerrahi sınır yakınlığı (≤ 1mm) olan 61 olgu ve cerrahi sınır yakınlığı (> 1mm) olan 68 olgunun klinik ve patolojik bulguları değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The status of surgical margin in breast conserving surgery is one of the important prognostic factors affecting local control in invasive and in situ ductal carcinomas. The effect of the hormone receptor status on surgical margin has not yet been clarified in patients who underwent breast conserving surgery for enabling a curative treatment considering the surgical margin status. Although several studies have been conducted on this subject, there are no randomized controlled trials to guide the guidelines. We evaluated the clinical, and pathological results of 61 cases with surgical margin proximity (≤ 1mm), and 68 cases with surgical margin proximity (> 1mm) who were diagnosed as having breast cancer, and underwent breast conserving surgery in the General Surgery Clinic of Istanbul University Cerrahpasa - Cerrahpasa Faculty of Medicine.