Anadolu kestanesi (Castanea sativa Mill.) odununda yıkanma işleminin bazı fiziksel, kimyasal, mekanik ve dayanım özelliklerine etkisi
The effects of leaching chestnut (Castanea sativa Mill.) wood on some physical, chemical, mechanical and strength properties
  1. Tez No: 558836
  2. Yazar: ÖMER KERİMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT CAFER YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada Anadolu Kestanesi (Castane sativa Mill.) odununda yıkanma sonrası fiziksel, kimyasal, mekanik ve dayanım özelliklerinde oluşabilecek değişimler araştırılmıştır. Araştırma bölgesi olarak seçilen Artvin/ Borçka ve Ordu/Perşembe yöresinden 4 er adet taze ve hiç yıkanmamış, 3 er adet doğal şartlarda 2 yıl yıkanmış kereste alınmış, toplamda 14 farklı ağaç örneği üzerinde çalışılmıştır. Yapılan deney ve çalışmalar sonucunda yıkanma işleminin kestane odununda ağırlığı azalttığı, ancak tam kuru yoğunluk bakımından anlamlı bir değişiklik oluşturmadığı görülmüştür. Yıkanma işlemi su alma oranı ile genişleme miktarını artırmaktadır. Su alma oranı yönünden Perşembe odunu, genişleme miktarı yönünden ise Borçka odunu daha fazla etkilenmektedir. Bu durum Borçka odununun yıkanma sonrası daha fazla çalışması anlamı taşımaktadır. Laboratuvarda yıkanma odunun liflere paralel basınç direncini düşürürken, doğal yıkanma süreci artırmaktadır. Doğal yıkanma süreci renkte kararmaya, laboratuvarda yıkanma işlemi ise beyazlanmaya yol açmıştır. Yıkanma işlemi yüzey pürüzlülüğünü oldukça iyileştirmektedir. Bu iyileşme Borçka odunu için Perşembe odununa kıyasla iki kat olmaktadır. Yıkanma işlemi odun bileşiklerinden toplam polifenoller ve toplam flavonoid miktarı ile antioksidan aktivite gücünü yarı yarıya, kondanse tanen miktarını ise %95 oranında azaltmıştır. Laboratuvarda yıkanma odunun mantar çürüklük dayanımını düşürmekte, doğal yıkanma ise önemli bir değişiklik oluşturmamaktadır. Anahtar Kelimeler : Daralma-Genişleme, Kestane, Kimyasal analiz, Liflere paralel basınç direnci, Yıkanma
Özet (Çeviri)
In this study, the possible effects of leaching on the chestnut (Castanea sativa Mill.) wood in terms of physical, chemical, mechanical and strength properties was investigated. A total of 14 samples was studied on which were obtained from the two research areas, Artvin/Borçka and Ordu/Perşembe; 4 greenwood and un-leached samples and 3 samples that were leached in natural circumstances for 2 years, from each research area. Results of experiments and studies indicated that leaching process decreased the weight on chestnut tree wood, but had no significant effect on the dry density. Leaching process increased the water uptake rate and swelling rate. Wood obtained from Perşembe is more likely affected by water uptake rate, the wood obtained from Borçka was affected by swelling rate more. This means that the wood taken from Borçka had more swelling-shrinkage properties after leaching process. Leaching process in laboratory decreased the compressive strength parallel to the grain of the wood, whereas natural leaching increased it. Natural leaching darkened the color of the wood, while leaching process in laboratory lightened the color. Leaching process was very effective at decreasing the surface roughness, twice as effective on samples obtained from Borçka compared to samples obtained from Perşembe. Leaching process decreased the amount of both polyphenol and flavonoid and also the effect of antioxidant activity in half and reduced the amount of condensed tannin in the wood by 95%. Leaching process in laboratory decreased the wood's resistance of fungi decay, natural leaching did not cause any significant changes. Key Words : Swelling-Shrinkage, Cestanea sativia, Chemical analysis, Compressive strength parallel to the grain, Leaching