Flutter analysis of fixed and rotary wings
Sabit ve döner kanatların çırpınma kararsızlığı analizi
  1. Tez No: 558835
  2. Yazar: ORHUN ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN KAYRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Çırpınma kararsızlığı sabit ve döner kanatların tasarımı açısından kritik bir öneme sahiptir. Pek çok hava aracının testleri esnasında çırpınma kararsızlığının incelenmesine karşın, kararsızlık sınırlarının belirlenebilmesi ve en önemlisi tasarım sürecine geribildirim sağlanabilmesi açısından analitik bir modele ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tezin kapsamı içerisinde sabit ve döner kanatlı yapılar için çırpınma kararsızlığı analizi metodları incelendi. Oluşturulan analitik modeller için kullanılan Theodorsen, Loewy, Wagner zamana bağlı aerodinamik teorileri ve Pitt-Peters ve Peter-He indüklenmiş akış teorileri incelendi. Bunlara ilaveten yapısal modellerin oluşumu için kullanılan basit kiriş teorisi, genişleme metotları Rayleigh-Ritz ve Galerkin metotları ile birlikte kullanıldı. Seçilen aerodinamik teorinin yapısına göre kullanılacak olan üç farklı çözüm yöntemi olan k-metodu, modifiye k-metodu ve p-metodu incelendi. Çözüm sonuçları literatürde bulunan sonuçlar ile karşılaştırıldı ve doğrulandı. Sabit kanal çırpınma karasızlığı analizleri Goland'ın sabit kanat analizleri ile, döner kanat çırpınma kararsızlığı analizleri ise hem helikopter kanadı hem de rüzgar türbünü kanadı analizleri ile doğrulandı. Elastik eksen ve ağırlık merkezinin lokasyonlarının ve helikopterin ileri hızının çırpınma kararsızlığı üzerine etkisini incelemek amacıyla örnek problem çözümleri gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Flutter is a critical stability problem that needs to be considered for the design of fixed and rotary wings. Although flutter susceptibility is addressed during the test phases of the most of the aircraft, an analytical model is required for the determination of flutter boundaries and most importantly for supplying feedback to the design procedure in order to have a structure that is free from flutter. In this thesis, several flutter analysis methodologies are investigated for both fixed and rotary wing structures. For the analytical models, a theoretical background is given for Theodorsen, Loewy, Wagner unsteady aerodynamic theories and Pitt-Peters and Peters-He inflow theories. In addition, derivation of the simple beam theory is explained with the expansion methods of Rayleigh-Ritz and Galerkin. Three different solution types; k-method, modified k-method and p-method are studied based on the aerodynamic theory implemented. The flutter analysis results are verified and compared with the results given in the literature. The fixed wing analyses are validated with Goland's fixed wing results, rotary wing analyses are validated both with helicopter blade and wind turbine blade analyses results. Case studies are performed to investigate the effects of the shear center and center of gravity locations and the forward velocity of the helicopter on the flutter analysis results.