Fotogrametrik yöntemle üç boyutlu gemi modelleme ve proje verileri ile karşılaştırma
Photographic method and comparison with tree dimensional ship modeling and proect information
  1. Tez No: 558861
  2. Yazar: ALTAN TEPEGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ KARSLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Son zamanlarda yersel fotogrametri yöntemi üç boyutlu modelleme çalışmalarında artarak uygulanmaktadır. Özellikle teknolojinin gelişmesi ile sayısal fotoğraflar üretilerek oluşturulan üç boyutlu modellerin elde edilmesi mühendislik problemlerinin çözümlenmesinde etkili ekonomik ve verimli yöntemleri ortaya çıkarmıştır. Endüstri ve sanayi alanında kalite kontrolün sağlanması ve üretimde kullanılan malzemenin optimum şekilde kullanılarak ekonomik şekilde ürüne dönüştürülmesi ve yüksek doğrulukta belirlenmesi mühendislik problemlerinden bir tanesidir. Bu çalışmada, yapım aşamasında ki bir balıkçı teknesi yersel fotogrametrik yöntemlere göre mevcut durumunun tespit edilmesi ve ardından imalata esas teşkil eden proje ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. İmalat öncesi proje verilerinin imalat aşamasındaki mevcut durum ile karşılaştırılması yüzey ve ayrıt olarak iki gruba ayrılarak gerçekleştirilmiştir. Karşılaştırmalarda proje verilerinin ve mevcut durumun ayrıt ve yüzeylerini temsil eden matematiksel fonksiyonlar hesaplanarak fonksiyon katsayıları karşılaştırılmıştır. Bu çalışmada uygulanan yersel fotogrametrik yöntemin gemi inşaat alanlarının kurulmasında, gemi yapımındaki makine ve parçaların montajında, üretim sonrası kalite kontrol ölçmelerinde yüksek doğruluk ile kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, terrestrial photogrammetry method is increasingly applied in three dimensional modeling studies. Especially with the development of technology, obtaining three dimensional models created by producing digital photographs has resulted in effective economic and efficient methods for solving engineering problems. Ensuring quality control in the industry and industry and converting the material used in production to the product in an economic manner and determining it with high accuracy is one of the engineering problems. In this study, it is aimed to determine the current situation of a fishing vessel under construction according to terrestrial photogrammetric methods and then to compare with the project which is the basis of production. The comparison of the pre-production project data with the current situation in the manufacturing stage was carried out by dividing the surface and edge into two groups. In the comparisons, mathematical functions representing the details and surfaces of the project data and current situation were calculated and function coefficients were compared. In this study, it was concluded that the terrestrial photogrammetric method can be used with high accuracy in the construction of shipbuilding areas, in the assembly of machinery and parts in shipbuilding, and in post-production quality control measurements.