Üç boyutlu otomobil yüzeyinin dijital fotogrametrik yöntemle belirlenmesi
3-D modeling of car surfaces by means of digital photogrammetric methods
  1. Tez No: 98477
  2. Yazar: BAHADIR ERGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SITKI KÜLÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÜÇ BOYUTLU OTOMOBİL YÜZEYİNİN DIGITAL FOTOGRAMETRIK YÖNTEMLE MODELLENMESİ ÖZET Günümüzde Yersel Fotogrametri, gelişen teknoloji ile beraber çok süratli bir şekilde endüstri ve sanayi alanında kullanılmaya başlamıştır. Özellikle Endüstriyel Fotogrametri, nükleer enerji istasyonlarından, uçak ve otomobil sanayisi için vazgeçilmeyen bir ölçme ve bilgisayar ortamında üç boyutlu model oluşturma yöntemi haline gelmiştir. Bir Endüstriyel Fotogrametrik çalışma için, önce yersel fotogrametrik değerlendirme ve ölçme yapabilecek gerekli donanım ve yazılımın mevcut olması gerekmektedir. Bu sistem yapısı sağlandıktan sonra, uygun resim çekme ve buna bağlı olarak nokta tesisi aşamasına geçilir. Yapılacak olan çalışmanın niteliğine göre veri elde edilmesini oluşturan bu aşamalardan sonra ise fotogrametrinin amacım oluşturan hızlı bir şekilde modelin oluşturulması ve gerekli ölçmelerin yapılması bölümüne geçilir. Son olarak çalışmanın amacına göre elde edilen ürün üç boyutlu olarak bilgisayar ortamında elde edilir. Günümüzde özellikle uçak ve otomobil sanayisi gibi, üretilen ilk ürüne dayalı seri üretimin esas olduğu mekanik endüstride ve bu sektörde kullanılan robotların kalibrasyonunda kullanılan yersel fotogrametri, özellikle otomasyona dayalı, yüksek doğruluk sağlayan laser ölçme sistemleri ile desteklenen, yüksek maliyete sahip sistemlerdir. Bu tez çalışmasında kullanılan sistem yapısı ve yazılım, yüksek doğruluk sağlayan jeodezik ölçme aleti ile standart bir yersel fotogrametrik sistem ve yazılımdır. (WILD T2002, DI3000, KODAK DCS 200, Pentium PC, PICTRAN D ve PICTRAN B, AUTOCAD LT,12,14, Quicksurf, 3D STUDIO MAX 2.0 ) Ancak kullanılan bu yapı ile amaç, belli bir doğruluğa ulaşmak ve üç boyutlu modeli CAD ortamında elde etmekti. Endüstriyel fotogrametrinin en önemli kısmı ölçme doğruluğunu fotogrametik olarak yükseltebilmek için uygun geometrik resim çekim yapışım oluşturmaktır. Kullanılan digital kamera ile önce bu sağlandı. Buna bağlı olarak uygun kontrol noktası dağılımı ile otomobil üzerine yerleştirilen 40 adet kontrol noktasına lokal koordinat verildi. (mx:=my=3.68 mm, mz=7.59 mm) Değerlendirme aşamasında kullanılan yazılım yardımıyla resimlerin iç yöneltmesi yapıldı. Sonra otomobil üzerindeki noktalar kullanılarak dış yöneltme yapıldı ve üç boyutlu model elde edildi.( NV= 1.77 u) Model üzerinde yapılan detay ölçmeleri ve kontrol noktaları yardımıyla geçirilen yüzey üzerinde üç boyutlu ölçmeler ile enter polasyon için gerekli nokta yapısı sağlandı. Ölçülerek oluşturulan üçboyutlu model AUTOCAD ortamına aktarıldı. Bu veri AUTOCAD için geüştirilrniş olan Quicksurf viiadı verilen sayısal olarak enterpolasyon işlemini CAD ortamında yapan bu yazılım kullanılarak üç farklı şekilde modellendi.( TIN, GRID, EŞ YÜKSEKLİK) Daha sonra elde edilen bu üç boyutlu veri 3D STUDIO MAX 2.0 ortamında katı model olarak hazır hale getirildi. vm
Özet (Çeviri)
3-D MODELLING OF CAR SURFACES BY MEANS OF DIGITAL PHOTOGRAMMETRIC METHODS SUMMARY Nowadays,, close range photogrammetry developed very fast and used for different industrial engineering problems, especially, for nuclear power stations, aerospace and automobile manufactories to obtain a 3D object prototype of the products. The requirement for an application of photogrammetry in the industry is a workstation with necessary hardware and software.. After having this equipment, right geometry of convergent multistation images can be obtained. Aim all of this works is to establish a fast and adequate 3D-object model with real time measuring opportunities. The result is a real 3D object model at digital environment. We are able now to analyse all the physical characteristics of this model. Nowadays, digital close range photogrammetry systems especially at the industry of aerospace and automobile are expensive systems for mechanical serial manufacturing, that used for calibration of manufacturing robots with laser measuring systems for automatization with real time. At this study, using a digital system and software is standard close range software which provides high precision. The geodetic measurements are made with electronic theodolit. (WILD T2002, DI3000, the digital camera is KODAK DCS 200, and the software is PICTRAN developed for digital photogrammetric purposes. AUTOCAD LT,12,14, Quicksurf, 3D STUDIO MAX 2.0) are the software used to evaluate the digital obtained model. But this used method software the 3D model with enough quality at the CAD environment is obtained. In the most important part of the industrial digital photogrammetry right geometry of the convergent multistation is defined for rising up the precision of the photogrammetric measurements. Firstly, this aim is achieved with digital camera with suitable geometrical signalised 40 additional points with defined local co-ordinates ( mx=my=4 mm, mz=8 mm) At the restitution, with using software, images are first inner oriented. Then images are outer oriented with additional and pass points and the 3D model.(NV=1.77u) established Car surfaces defined with additional points, pass points and characteristic points are measured by the model. 3D car surfaces model is defined with interpolation methods from the measuring points with photogrammetric methods in AUTOCAD and its subsoftware Quicksurf that used the three digital interpolation methods. (TIN, GRID, İZOHİPS). Then this 3D data that was posed, converted into the soil model in 3D STUDIO MAX 2.0. IX