3 boyutlu fotogrametrik tarama yöntemlerinin gemi arkeolojisinde kullanımı ve uygulamasına dair yöntem araştırması
Method research on the use and application of 3D photogrammetric scanning methods in ship archaeology
  1. Tez No: 839650
  2. Yazar: ÇİSİL ŞANLIGENÇLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE IŞIL ÖZSAİT KOCABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sualtı Kültür Kalıntılarını Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
20. yüzyılın son çeyreğinden itibaren ivme kazanan dijital belgeleme yöntemleri günümüzde oldukça gelişmiş cihazlarla kullanım kolaylıkları sağlamaktadır. Temelde lazer ve fotogrametrik tarayıcılar olarak ikiye ayrılan 3B tarama yöntemleri kısa sürede, mikron hassasiyetinde 3B veri kaydetmemize olanak sağlamaktadır. 3B fotogrametrik tarama cihazlardan alınan sonuçlar cihazın özelliklerine ve kullanım şekline göre farklılık göstermektedir. Yöntem, ahşap batık elemanlarının parça bazında 3B tarama cihazı ile taranması ve elde edilen verinin üzerine alet izi, bağlantı elemanı gibi yapısal detay bilgilerinin işlenmesi aşamalarından oluşmaktadır. Tez kapsamındaki çalışmalar İÜ Yenikapı Batıkları Projesi'nden üç farklı batığa ait (YK19, YK34, YK35) ahşap elemanlar üzerinde yürütülmüştür. Belirlenen kriterler doğrultusunda seçilen örnekler üzerinde, fiziksel ve dijital analizler gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonucunda, gemi ahşaplarının fotogrametrik tarama cihazı ile belgelenmesinde, boyut, doku ve yapısal verilerin yüksek hassasiyet ve doğrulukta işlenmesi için optimum değerler tespit edilmiştir. Bu yöntemle elde edilecek dokulu 3B katı modeller, batıkların kataloglanması, dijital rekonstrüksiyon ve dijital sergi-müzecilik çalışmalarına temel oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
Since the late quarter of the 20th century, digital documentation methods have gained momentum and are now facilitated by advanced devices, offering user-friendly experiences. Primarily classified as laser and photogrammetric scanners, 3D scanning methods enable the rapid capture of 3D data with micron-level precision. The results obtained from 3D photogrammetric scanning devices vary based on the equipment's specifications and usage. The process involves the 3D scanning of wooden shipwreck elements and subsequent processing of acquired data, including details like tool marks and structural connections. The scope of this thesis encompasses studies conducted on three different shipwrecks (YK19, YK34, YK35) from the Istanbul University Yenikapı Shipwrecks Project. Physical and digital analyses were performed on selected samples in accordance with established criteria. The study identified optimal values for processing dimensions, textures, and structural data with high precision and accuracy while documenting ship parts using photogrammetric scanning. The textured 3D solid models obtained through this method will form the basis for cataloging shipwrecks and conducting digital reconstruction and digital exhibition-museum projects.