Gelişmekte olan ülkelerde konut politikalarının değişimi: Kenya-Nairobi örneğinde bir çalışma
The changing of housing policies in developing countries: a study in case of Kenya-Nairobi
  1. Tez No: 558872
  2. Yazar: COLLINS OUMA AGAYI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZER KARAKAYACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
İnsanların daha iyi yaşam fırsatları aramak için kentsel alanlara hareketi kentleşme sürecini tetiklemiştir. Bu mobilitenin neden olduğu büyük nüfus hareketi, kentleri hazırlıksız yakalamış ve birçok orta ve düşük gelirli ailelerin kentin çeperindeki yasa dışı yerleşim alanlarında yer seçmesine yol açmıştır. Bu özellikle gelişmekte olan ülkelerde belirgin bir konut sorununu da beraberinde getirmiştir. Ancak, gelişmekte olan ülkelerdeki konut sorunu sadece kırdan kente göç ile açıklanamayacak kadar karmaşık bir yapı gösterir. Göç hareketleriyle beraber, başarısız hükümet politikaları, güçsüz finansal sistemler, bürokratik kısıtlar ve müdahaleler ile karmaşık arazi kullanım sistemleri gibi faktörler gelişmekte olan ülkelerdeki konut meselelerinin diğer boyutları olarak kabul edilmektedir. Bu tez çalışmasında, gelişmekte olan ülkelerde konut uygulamaları ve politikalarında yaşanan sorunları tespit etmek, konut meselelerinin giderilmesine yardımcı olabilecek öneriler üzerinde değerlendirmeler yapmak hedeflenmiştir. Bu çerçevede, Kenya'daki arsa ve konut mülkiyeti meselesi üzerinden son yirmi yılda büyük göç akımına maruz kalmış Nairobi'deki konut sektörünün gelişimini incelemek amaçlanmıştır. İkincil verilere dayalı bir araştırma yöntemi belirlenen çalışmada, Nairobi'deki konut sorunun çözümünde ortaya konulan politikalar ile kurumsal ve yasal çabaların gerek ülkenin yaşadığı kurumsal dönüşüm süreci gerekse ekonomik ve beşeri yetersizlikler nedeniyle istenilen sonuçları ortaya çıkarmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Rapid urbanization has led to an influx of people into the cities and other urban areas mainly to seek for better life opportunities. The migration has however largely not been planned resulting into population explosions in the cities. Many middle and low-income families have therefore ended up living in informal settlements (slums) in the urban areas and cities while others become squatters. Nowhere is the problem of housing and human more pronounced like in the developing countries. However, the housing crises in these developing countries cannot only be attributed to the rural-urban migration as there are other factors that have played critical roles in making the situation dire. Some of the factors include: Failed government housing policies, poor housing financial systems, too much interference in the running of housing by the authorities, and complex land tenure systems among others. This thesis therefore seeks to identify the critical housing crisis issues, housing policy gaps in developing countries and propose policy measures that if adopted can help to address some of the housing challenges experienced in the developing countries. In the study conducted with a research method based on secondary data, it was seen that the policies, institutional and legal efforts putting forward in the solution of the housing problem in Nairobi did not produce the desired results due to both the institutional transformation process of the country and economic and human deficiencies.