Gülistan İsmet ve Hanımlara Mahsus gazete'deki faaliyetleri
Gülistan Ismet and her activities in the Hanımlara Mahsus gazete
- Tez No: 558956
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Gülistan İsmet, Osmanlı'dan Cumhuriyet'e geçiş sürecindeki kadın öncülerdendir. Saray kökenli bir aileden gelen İsmet, Amerikan İnas Mektebi'nden mezun olmuş ilk Müslüman kız öğrencidir. Bu okulda aldığı eğitimden dolayı Fransızca ve İngilizce gibi klasik dillere hâkimdir. 1896-1902 yılları arasında Hanımlara Mahsus Gazete'ye yazdığı yazılar ve tefrika ettiği eserler ile kadının kamusal hayata katılma sürecine önemli katkılarda bulunmuştur. Edebi kişiliğinin yanı sıra İttihat ve Terakki Cemiyeti'ndeki faaliyetlerinden dolayı siyasi bir figürdür. Eşi Mustafa Asım Çalıkoğlu ile birlikte İttihat ve Terakki Cemiyeti'ne katılan İsmet, Cemiyet'in gizli belgelerini çevirme görevini üstlenmiştir. Bu anlamda, Gülistan İsmet'in biyografisi İttihat ve Terakki Cemiyeti'nde yer almış kadınlara ve bu kadınların Cumhuriyet sonrası ahvallerine bir örnek niteliği taşımaktadır. Ayrıca kaleme aldığı yazılardan, döneminin kadın algısına dair önemli ipuçları elde etmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Gulistan Ismet is a woman pioneer in the process of transformation from Ottoman Empire to Turkish Republic. Coming from a family of courtly origin, Ismet is the first Muslim female student who graduate from American Inas School. Due to the education she received at this school, she dominated classical languages such as French and English. Between 1896 and 1902, she made significant contributions to the process of women's participation in public life with her writings and serialized works which wrote for the Hanımlara Mahsus Gazete. She is a political figure due to her literary identity as well as her activities in the Committee of Union and Progress. Ismet, who joined the Committee of Union and Progress with her husband Mustafa Asim Calıkoglu, undertook the task of translating the secret documents of the Committee. In this sense, Gulistan Ismet's biography is an example who have taken part in the Committee of Union and Progress and these women's Post-Republic circumstances. Furthermore, also it is possible to obtain important clues (hints) about the female perception of her period from the writings which she authored.