Yerel medya bağlamında Samsun radyoları
Samsun radios in the context of local media
- Tez No: 773863
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEL BOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medya ve İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 464
Özet
Bu çalışmada, Dünyada ve Türkiye'de yerellik ve yerel medya kavramları üzerinden yerel radyoların gelişim süreci incelenmiştir. Korsan radyo yayıncılığının yerel radyo yayıncılığına etkileri ve gelişimine yer verilmiştir. Yerel radyo yayıncılığının Türkiye'de ki tarihçesi; TRT yerel radyoları, Polis Radyosu, Meteorolojinin Sesi Radyosu ve diğer yerel oluşumlar detaylı olarak ele alınmış ayrıca 3984 ve 6112 sayılı yasalar ile oluşan tecimsel yayıncılık; idari, teknik, reklam ve yayın yapılanmalarıyla araştırılmıştır. Türkiye'de 1927 yılında başlayan radyo yayınları, Sirkeci Postanesinin hoparlörlerinden yankılanırken, Samsun 1928 yılında radyonun cazibesini ve merakını taşıyan ilk reklamları Gülistan Gazinosundan yapmıştır. 1930'lu yıllardan itibaren de Halkevi Radyosu ile yerel radyo yayınları ile tanışmıştır... Samsun radyo tarihine ışık tutan bu araştırmada, tecimsel radyo yayıncılığının başlangıcı ile, 17 ilçede yerel radyoların incelemeleri yapılarak mevcut ve kapanmış radyoların, kurucuları, çalışanları, döneme şahitlik eden kişiler ile görüşülmüş ve görüşmeler kayıt altına alınmıştır. Samsun'da yerel radyo araştırmalarının yok denecek kadar az olduğu bilinmektedir Sözlü tarih yöntemi ile yürütülen bu araştırmada; Samsun'da ki yaklaşık 100 yıllık yayıncılık sürecinde var olan yerel radyolar incelenmiştir. Yapılan belge taramaları, röportajlar ile edinilen bulgulardan sonuca gidilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is observed that the development process of the local radios through the local media term in Turkey and in the World. The effects and the development of the pirate radio broadcasting on local radio broadcasting are included. The history of local radio broadcasting in Turkey; TRT local radios, Polis Radio, Meteorolojinin Sesi Radio and other local formations were discussed in detail, and commercial broadcasting, which was formed by the laws numbered 3984 and 6112, was investigated with administrative, technical, advertising and broadcasting structures. While the radio broadcasts that started in 1927 in Turkey were echoing from the speaker of the Sirkeci Post Office, Samsun made the first advertisement in 1928 from the Gülistan Gazinosu which had the charm and the curiosity of the radio. Since the 1930s it has met Halkevi Radio and the local radio broadcastings. In this research, which sheds light on the radio history of Samsun, with the beginning of the commercial radio broadcasting, local radios in 17 districts were examined and interviews were recorded with the founders, employees, and people who witnessed the period of existing and closed radios. It is known that there is hardly any local radio research in Samsun. In this research conducted with the oral history method; local radios in Samsun during the broadcasting period of about 100 years were examined. The conclusions were drawn from the findings obtained through document scans and interviews.