2000 sonrası Türk sinemasında sağlık politikaları çerçevesinde doktor karakterlerin temsili
Representation of doctor characters within the framework of health policies in Turkish cinema after 2000
  1. Tez No: 736852
  2. Yazar: KADRİYE AYFER KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN ÖZSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Filmlere yansıyan farklı kavram, olay ve olgularla çeşitli deneyimleme ve görme biçimleri üreten sinema tıp mesleğine de ilgi duymuş ve doktor karakterlerin konu edildiği birçok film yapılmıştır. Özellikle 2000'li yıllardan sonra neoliberal politikaların etkisiyle sağlık hizmetlerinin sunumu, örgütlenmesi finansmanı alanında dikkate değer değişiklikler yaşanmış ve doktorluk mesleğini değer, saygı, etik, güven boyutunda tartışmaya açan bu süreç filmlere de yansımıştır. Bu bağlamda çalışma, 2000 sonrası Türk sinemasında doktorluk mesleğinin temsillerini, doktor karakterler ve uygulanan sağlık politikaları çerçevesinde ve ilişkiselliği ön kabulünden hareketle çözümlemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın kapsamı, doktorların ana karakter, yardımcı karakter veya figüran olarak yer aldığı Türk sineması filmleriyle sınırlandırılmıştır. Türk sinemasında 2000 yılından sonra yapılan Recep İvedik 3 (Togan Gökbakar, 2010), Bir Zamanlar Anadolu'da (Nuri Bilge Ceylan, 2011), Evim Sensin (Özcan Deniz, 2012), Zerre (Erdem Tepegöz, 2012), Emicem Hospital (İsmet Eraydın, 2016), Sonsuz Aşk (Ahmet Katıksız, 2017) ve Eski Köye Yeni Adet (Gülistan Acet, Ferit Karahan, 2018) filmleri örneklem olarak belirlenmiş ve niteliksel araştırma yöntemlerinden betimleyici analiz ve karakter analizi yöntemi ile çözümlenmiştir. Karakter özellikleri üzerinden doktor kimliğinin 2000 sonrası Türk sinemasında nasıl kurulduğunun analizi, çalışma örneklemini oluşturan popüler ve bağımsız film türlerinde yapılmıştır. İncelenen filmlerde, 2000 yılından sonra Türk sinemasında doktor karakterlerin uygulanan sağlık politikaları çerçevesinde olumlu ve olumsuz özellikleri ile, geleneksel ataerkil kültüre uygun rollerde temsil edildiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The cinema, which produces various ways of experiencing and seeing with different concepts, events and phenomena reflected in the films, also took an interest in the medical profession and many films were made about doctor characters. Especially after the 2000s, with the effect of neoliberal policies, remarkable changes have been experienced in the field of the provision of health services, their organization and financing, and this process, which opened the profession of medicine to discussion in the dimensions of value, respect, ethics and trust, was also reflected in the films. In this context, this study aims to analyze the representations of the profession of medicine in Turkish cinema after 2000, within the framework of doctor characters and applied health policies, and based on the presupposition of relationality. The scope of the study is limited to Turkish cinema films in which doctors are featured as main characters, supporting characters or extras. Films made after 2000 in Turkish cinema, such as Recep İvedik 3 (Togan Gökbakar, 2010), Once Upon a Time in Anatolia (Nuri Bilge Ceylan, 2011), Evim Sensin (Özcan Deniz, 2012), Zerre (Erdem Tepegöz, 2012), Emicem Hospital (İsmet Eraydın, 2016), Sonsuz Ask (Ahmet Katıksız, 2017) and Eski Koye Yeni Adet (Gülistan Acet, Ferit Karahan, 2018), were determined as samples and analyzed using descriptive analysis and character analysis method, which are qualitative research methods. The analysis of how the doctor identity was established in Turkish cinema after 2000, through character traits, was made through the popular and independent film genres that constitute the study sample. In the films examined, it is seen that the doctor characters in Turkish cinema after 2000 are represented in roles suitable for the traditional patriarchal culture with their positive and negative features within the framework of the health policies implemented.