Yeni tip sinyalize dönel kavşak tasarımı ve Antalya'nın önemli noktalarına uygulanabilirliğinin bilgisayar ile analizi
New type signalized rotary intersections design and computer analysis of the applicability at the important points of Antalya
  1. Tez No: 558976
  2. Yazar: SEYİTALİ İLYAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ ÜSER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Ulaşım, Electrical and Electronics Engineering, Transportation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Kent içi ulaşım sistemlerinde performans değerlendirmesi üzerinde yapılan çalışmalar, matematiksel modellerin kullanımı ile önemli ilerlemeler sağlamıştır. Simülasyon teknikleri, ayrıntılı modellerin oluşturulabilmesinin yanı sıra; sahada yapılması gereken denemelerin daha emniyetli, daha ucuz ve daha hızlı bir şekilde yapılabilmesine imkân sağlamaktadır. Bu çalışmada iki farklı özgün değer incelenmiştir. Birincisi; kameralı bir sistem üzerinden, önerilen yeni tip sanal bölgeden geçen araç sayısı otsu eşik belirleme algoritması ve morfolojik işlemler yöntemi kullanılarak sayılacaktır. İkincisi; 4 kollu sinyal kontrollü bir kavşakta 2016 yılına ait durum, 2017' den beri olan mevcut durum ve önerilen yeni tip sinyalize dönel kavşaktaki durum trafik analiz, modelleme ve simülasyon programı olan Aimsun üzerinden karşılaştırmalar yapılarak anlatılacaktır. Tez önerisinde verilen her iki önerilen yeni yöntem için simülasyonlar yapılmıştır. Yeni tip araç sayımının yapılacağı kavşak ve yeni tip kavşağın uygulanacağı yer Muratpaşa ilçesi sınırlarındaki Burhanettin Onat Caddesi-Metin Kasapoğlu Caddesi (Sampi) Kavşağıdır. Birinci yöntem olan yeni tip sanal bölge Matlab ile gerçeklenmiş, literatürdeki var olan sanal bölgelerle karşılaştırma sonuçları verilmiştir. Sanal bölge istenen performansı sağlamıştır. İkinci yöntem olan yeni tip kavşak tasarımı satın alınan Aimusun Next Professional Edition v1.0 ile tasarlanmıştır. Sampi kavşağındaki 2016 yılına ait durum ve 2017 sonrası ve mevcut durum ve yeni tip sinyalize dönel kavşak durumu simülasyonları gerçeklenmiştir. Mevcut kavşak yerine önerilen yeni tip kavşak getirilirse sistem performansının ne olacağının tespiti yapılmış ve sonuçlar karşılaştırmalı olarak verilmiştir. Önerilen yeni tip sanal bölge uygulanırsa araç sayımı %95 doğrulukla, literatürdeki Kavşağa Geliş Kollarında Olması Durumunda araç sayımı %86 doğrulukla, Sanal Bölgenin Kavşak Ortasında Olması Durumuna araç sayımı %90 doğrulukla bulunmuştur. Önerilen yeni sanal bölge literatür yöntemlerine göre araç kaçırma yüzdesini en az %5 oranında azaltmıştır. Yeni tip kavşak tasarımı ile araç yoğunluğunun azaldığı, kavşaktan geçen araçların birim zamanda durma sayılarının azaldığı, araçların kavşakta gecikme sürelerinin daha az olduğu, araçlardaki yakıt tüketiminde ciddi azalma olduğu görülmüştür. Trafik güvenliği ve araçların çarpışma noktalarının değerlendirilirse, 2016 yılındaki kavaşak tipinde 64 çakışma noktası olduğu, 2017 yılı sonrası şu andaki mevcut kavşakta 54 çakışma noktası olduğu, önerilen yeni tip kavşak uygulanırsa 44 çakışma noktası olduğu görülmüştür. Yeni tip önerilen kavşağın, 2017 yılı ve sonrası yani mevcut kavşak duruma göre %20 daha güvenli olduğu anlaşılmıştır. Her iki yöntem için elde edilen analiz sonuçları istenen performansı sağladığı ve yapılacak bir çalışmayla hâlihazırdaki kavşakların yerine kullanılabileceği anlaşılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Aimsun Next Professional Edition, Çakışma Noktası, Morfolojik İşlemler, Otsu Eşik Belirleme, Sinyal Kontrollü Kavşak
Özet (Çeviri)
Studies on performance evaluation in urban transportation systems have made significant progress with the use of mathematical models. Simulation techniques, in addition to creating detailed models, enable the trials to be done in the field much safer, cheaper and faster. Two different original values were examined in this study. Within the scope of the first, the number of vehicles passing through the proposed new type of virtual zone will be counted, through a camera system, using the Otsu threshold determination algorithm and the morphological processes method. And the second one will be explained by making comparisons of the situation occurred in 2016 at a 4-way signal-controlled intersection, with the current situation since 2017 and the situation in the proposed new type signalized rotary intersection, over the traffic analysis, modelling and simulation software Aimsun. Simulations were performed for both proposed new methods in the thesis proposal. The intersection at which the new type vehicle counting and the place of application of the new type intersection will be implemented is the the (Sampi) intersection of the Burhanettin Onat Street and Metin Kasapoglu Street in the borders of Muratpasha district. The first method, the new type of virtual region, was realized with the Matlab program and the comparison results with the existing virtual regions in the literature were given. The virtual zone provided the desired performance. The second method, the new type of intersection design, was designed with Aimsun Next Professional Edition v1.0. Situation in 2016 at Sampi intersection and post 2017 and current situation and new type of signalized rotary intersection situation simulations were realized. In case if the proposed new type of intersection is introduced and applied instead of the existing intersection, the determination of the system performance is implemented, and the results are given comparatively. If the offered new type of virtual zone is applied, vehicle count will be performed with 95% accuracy; in case of being in the incoming lane of the intersection named so in the literature the vehicle count will be performed with 86 accuracy; in case if Virtual Zone will be in the middle of the intersection, the vehicle count will be performed with 90 % accuracy. The proposed new virtual zone reduced the percentage of vehicle missing by at least 5% according to literature methods. With the new type of intersection design, the vehicle intensity is reduced, the number of stopping time of the vehicles passing through intersection the decreases, the delay times of the vehicles at the intersection are less and the fuel consumption in the vehicles has decreased significantly. If traffic safety and the conflict points of the vehicles are evaluated, it was observed that there are 64 conflict points in the intersection type in 2016 year, 54 conflict points at the current intersection after 2017 year, and if the proposed new type of intersection was applied, 44 conflict points occurred to be. It is recognised that the new type of proposed intersection is 20% safer than 2017 and post-2016 year. It was understood that the analysis results obtained for both methods provided the desired performance and could be used for existing intersections with a study to be done. KEY WORDS: Aimsun Next Professional Edition, Conflict Point, Morphological, Otsu Threshold Determination, Signal-Controlled İntersection,