Ova karaağacının (Ulmus minor Miller subsp. minor) tohumözellikleri, farklı yetişme ortamlarının çimlenme ve fidecik gelişimi üzerine etkileri
The seed characteristics of field ELM (Ulmus minor Miller subsp. minor), effects of different growing media on germination and seedlings growth
- Tez No: 558977
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER YÜCESAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma Ulmus minor Miller subsp. minor türünün Karadeniz Teknik Üniversitesi kampüsü içerisinde yer alan farklı dört orijininden temin edilen tohumlarla gerçekleştirilmiştir. Tohumlar iklimlendirme dolabında iki farklı zamanda (3 Mayıs, 14 Aralık) gerçekleştirilen çimlendirme denemesine tabi tutulmuştur. Birinci çimlendirme denemesinde en yüksek çimlenme yüzdesi 2 no'lu ağaçta % 91,0 olarak tespit edilmiştir. İkinci çimlendirme denemesinde, en yüksek çimlenme yüzdesi 1 no'lu ağaçta % 57,7 olarak tespit edilmiştir. Fidanlık çalışmalarında üç farklı yetiştirme ortamı turba, orman toprağı ve karışık ( orman toprağı + turba, 1:1 ) toprak kullanılmıştır. Kullanılan bu yetişme ortamlarının fidecik boyu (FB) ve yan sürgün sayısı ( YSS) üzerine etkileri araştırılmıştır. En yüksek fidecik boyu karışık ortamda ve 4 no'lu ağaçta 8,05 cm olarak elde edilmiştir. En yüksek yan sürgün sayısı ise karışık ortamda 4,23 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ulmus minor Miller subsp. minor seeds which were collected from four different origins located in the Karadeniz Technical Univeristy campus were used as a material in this study. Seeds have been subjected to germination at two different times in the air conditioning cabinet (May 3, December 14). In the first germination test, the highest germination percentage was found as 91.0% in the number 2 tree. In the second germination test, the highest germination percentage was determined as 57.7% in the number 1 tree. In the nursery studies, three different growing media peat, forest soil and mixed soil (forest soil + peat, 1:1) were used. The effects of these different growing media on seedlings size (SS) and number of side shoots (SS) were investigated. The highest seedlings size was obtained as 8,05 cm in the mixed soil and number 4 tree. The highest number of side shoots was determined as 4,23 in mixed media and number 4 tree.