Tahir B. Galbûn'un kıraat ilmindeki yeri ve et-Tezkire adlı eserin tahlili
Tahir B. Galbûn's place in the science of qirâ'a and evaluation of his work 'at-Tezkire fi'l qirâ'ati's-Semân'
  1. Tez No: 559009
  2. Yazar: NERMİN CİNSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kur'ân-ı Kerîm Okuma ve Kırâat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
İbn Galbûn'un kıraat ilmindeki yeri ve“et-Tezkire fi'l Kıraati's-Semân”adlı eserinin tahlilini konu edinen bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde kıraat ilminin tanımı, önemi, konusu, gayesi ve faydası hakkında bilgiler verilmiştir. Diğer bölümlerde İbn Galbûn'un hayatı, seyahatleri, hocaları, talebeleri, yaşadığı dönem ve kıraat ilmindeki yerini içermektedir. Bunlarla birlikte metodu, eserinin içerik ve özellikleri de ele alınmıştır. et-Tezkire'nin kıraatlar açısından incelenerek önemini ortaya çıkarmak hedeflenmiş ve çalışmanın sonucunda da İbn Galbûn'un ve eserinin kıraat ilminde önemli bir yere sahip olduğu gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The position of İbn Galbûn in Qiraat science and analysis of his work named“at-Tezkire fi'l Qiraati's-Semân”is composed of four main chapters. In the introduction chapter is informed about definition, importance, theme, aim and utility of Qiraat recitation. The other chapters included that, İbn Galbûn's life, journeys. Masters, pupils, the time that İbn Galbûn lived in and his status in the science of Qiraat recitation. In addition to these, methods, contents and properties of his work. It has been aimed to investigate of et-Tezkire according to aspect of Qiraat and put forth it's importance for consideration and as a result of study, it's tried to introduce that İbn Galbûn and his work has a significant position in Qiraat science.