Kur'an'da sayılar bağlamında Abdülbaki Gölpınarlı'nın meali
- Tez No: 559031
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN PAZARBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kur'an-ı Kerim, insanları dünya ve ahirette iyilik ve gizelliğe ulaştırmak için Allah tarafından gönderilen ilahi kitapların sonuncusudur. Bu özelliği sebebiyle Kur'an-ı Kerim'in bütün dünya dillerine çevrilmesi ve evrensel mesajının tüm insanlara ulaştırılması zorunludur. Kur'an-ı Kerim'in meal ve tercümeleri ise bu iş için tek başlarına yeterli değildir. İzah ve tefsire ihtiyaçları vardır. Dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de bu amaçla yapılan çalışmaların sayısı günden güne artmaktadır. Biz de, bu alanda yapılan çalışmalardan bir tanesi olan Abdülbaki Gölpınarlı'nın mealini ele aldık. Cumhuriyet Döneminden günümüze kadar yapılan meal çalışmalarının kronolojik sıralamasını verdikten sonra Gölpınarlı'nın mealini ayetlerde geçen sayılar bakımından, metin-sayfa-ayet düzeni yönünden inceledik.
Özet (Çeviri)
Holy Qur'an is the last of the divine books, sent by Allah to deliver the people of goodness and beauty in the world and the afterlife. Because of it's this feature, through the translation of the Holy Qur'an to teh all world languages, the transmittal of its universal message to the wole mankind is a must. Maal and translations of the Holy Qur'an alone, are not enough for that mission; these are in need of explanation and tafseer. As in every part of the world, the number of studies for this purpose in our country is increasing day by day. We also discussed the meaning of Abdülbaki Gölpınarlı, one of the works in this field. After giving the chronological order of the meal of the Republic Period to the present, we examined the meaning of Gölpınarlı terms of the numbers mentioned in the verses, in terms of the text-page-verse order.