Ankilozan spondilitli hastalarda prokalsitonin düzeyleri
Serum procalcitonin levels in patients with ankylosing spondylitis
  1. Tez No: 559039
  2. Yazar: ESİN OKTAY
  3. Danışmanlar: UZMAN MUSTAFA ÖZMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
İnflamatuvar romatizmal hastalıklarda, hastalığın kendisinden ve kullanılan immünsüpresif ilaçlardan kaynaklanan bir enfeksiyona yatkınlık vardır. Genellikle ortak klinik ve laboratuvar özellikler nedeniyle enfeksiyon ile hastalık alevlenmesi arasında ayırıcı tanı yapmak zorlaşmaktadır. Oysa tedavi yaklaşımları tamamen farklı olduğu için hızlı ve doğru ayırıcı tanı yapmak oldukça önemlidir. Ayrıca yeni monoartrit gelişen inflamatuvar romatizma hastasında bunun septik artrit olmadığını söylemek her zaman kolay olmamaktadır. Sağlıklı bireylerde dolaşımdaki prokalsitonin düzeyleri oldukça düşüktür (
Özet (Çeviri)
There is a susceptibility to infection caused by the disease itself and are used drugs in inflammatory rheumatic disease. Usually differential diagnosis between infection and the exacerbation of the disease is difficult because of the common clinical and labratory features. On the other hand , the treatment is completely different and to make rapid and accurate differential diagnosis is important. İn addition, in inflammatory rheumatic patients developing new monoarthritis, it is not easy to tell if septic. İn healthy individuals, circulating levels of procalcitonin is very low. Serum procalcitonin is used as an important determinant in bacterial, parasitic and fungal infections and is also used in the treatment and follow up of postoporative fever, pneumonia, meningitis, pancreatitis. Serum procalcitonin levels may rise only slightly or not in viral, mycobacterial, local bacterial or neoplastic diseases. Comparing to other inflammatory markers, the relationship between procalcitonin and sepsis is the most powerful and useful. Recently in various studies have been shown that procalcitonin was not increased in rheumatoid arthritis, systemic lupus, giant cell arteritis, systemic inflammatory disease such as ANCA-associated vasculitis except in adult stil disease depending on the disease activity. The aim of this study to measure the levels of serum procalcitonin in patients with AS and to investigate the possible relation with disease activity. The study was done in 61 AS patients (30 treating with anti-TNF agent and 30 conventionally) being treated and followed in our hospital rheumatology outpatient clinic and 24 healthy volunteers. After general physical examination BASDAI, BASFI and BASMI scores of patients were determined for making a decision about the disease activity. İn addition to inflammatory markers being used routinly in follow up, 2 cc blood for each patient was picked and their serum separeted and stored at - 80ºC . After the collection of serums, procalcitonin levels were studied in our hospital biochemistry labratory, using Mini Vidal device and Bhrams PCT kit the method of sandwich immunassay. İn all patients and control group, procalcitonin levels were found in normal ranges and procalcitonin levels were no related to treatment form or disease activity. A similar study in patients with AS were not encountered in the literature for comparison of our study, that's why study results in other rheumatic disease have been reported. İn conclusion, procalcitonin levels in patients with AS, regardless of theraphy and disease activity don't increase. High level of procalcitonin can help in diagnosis in AS patients especially with suspected bacterial or fungal infection. For this, further studies are needed.