Ankilozan spondilitli hastalarda anti-tnf tedaviye geçişi işaret edecek olası faktörlerin araştırılması
Investigate the possible factors which willmark the transition to anti-tnf therapy in ankylosing spondylitis patients
  1. Tez No: 417478
  2. Yazar: FATİH TAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. METİN ÖZGEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Giriş: Ankilozan spondilit (AS) başlıca sakroiliak eklemlerin ve omurganın tutulumu ile karakterize kronik inflamatuar romatizmal bir hastalıktır. Vertebra ve paravertebral ligamentlerin tutulumuna bağlı olarak bel ve omurga ağrısı ve aksiyel hareketlerde kısıtlanma görülür. İleri dönemde hastaların %30 kadarında kifoz gelişmektedir. Günümüzde Anti-TNF ilaçlar AS tedavisinde önemli bir yer edinmiştir. Her ne kadar radyolojik progresyonu önlediğine dair kanıtlar olmasa da hastalık aktivite skorunda, fonksiyonel indekste ve yaşam kalitesinde belirgin düzelmeler sağlamaktadır. AS hastalarında, anti-TNF tedavi gereksinimini belirleyen faktörlerin bilinmesi daha iyi tedavi ve daha az komplikasyon ile ilişkili olacaktır. Bu çalışmanın amacı, AS' li hastalarda Anti-TNF tedaviye geçişi işaret edecek olası faktörlerin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi İç hastalıkları ABD, Romatoloji Bilim dalı'na Ocak 2012-Haziran 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışma protokolü Ondokuz Mayıs Üniversitesi Etik Kurulu tarafından kabul edilmiştir. Çalışmaya, ASAS sınıflama kriterlerine göre AS tanısı almış ve takip edilmekte olan, yaşları 15-68 arasında değişen, 86 kadın (%51.2) ve 82 erkek (%48.8) olmak üzere toplam 168 AS hastası dahil edildi. Hastalar anti-TNF kullanımlarına göre başlıca iki gruba ayırıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Ankylosing Spondylitis (AS) is a chronic inflammatory rheumatic disease that mainly characterized by sacroiliac joint and spine involvement. Depending on the spine and paravertebral ligaments involvement, patients may experience spine and back pain and axial movement restriction. In the advanced stages 30% of patients develop kyphosis. Today anti-TNF drugs has an important place in the treatment of AS. Although there is no clear evidence that any of these agent prevent the radiologic progression, anti-TNF drugs provide significant improvements in the disease activity score, functional index and quality of life. In AS patients, knowledge of the factors that determine the need for anti-TNF treatment will be associated with fewer complication sand better treatment. The purpose of this study is to investigate the possible factors which willmark the transition to the anti-TNF therapy in AS patients. Material - Method: This study was conducted in the Rheumatology division of the Internal medicine department of the Ondokuz Mayıs University of Medicine hospital between January 2012 - June 2015. The study protocol was approved by the Ethics Committee of Ondokuz Mayıs University. A total of 168 patients, who were diagnosed as AS according to the ASAS classification criteria, were enrolled in this study. There were 86 women (51.2%) and 82 men (48.8%), aged between 15-68. Patients were divided into two groups according to their use of anti-TNF drug.