Ankilozan spondilitli hastalarda rezistin seviyesinin hastalık aktivitesi ve proinflamatuar sitokinlerle ilişkisi
The correlation of resistin levels with disease activity and proinflammatory cytokines in patients with ankylosing spondylitis
- Tez No: 242485
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KIRNAP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalısma, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon AnabilimDalı Polikliniği'ne Nisan 2008 ? Nisan 2009 tarihleri arasında basvuran ankilozanspondilitli (AS) hastalarda yapıldı.Ankilozan spondilit tanılı 60 hasta çalısmaya alındı. Bath AS Hastalık Aktivite?ndeksine (BASDAI) göre hastalar aktif ve inaktif olarak iki gruba ayrıldı. Vücut kitleindeksleri (BMI), Bath AS fonksiyonel indeksleri (BASFI), Bath AS metrolojiindeksleri (BASMI), Bath AS radyoloji indeksi (BASRI), kısa form-36 (SF-36) ileeritrosit sedimentasyon hızı (ESR) ve C-reaktif protein (CRP) düzeyi gibi akut fazreaktanları değerlendirildi. Serum rezistin düzeyleri ile tümör nekrozis faktör (TNF)-?,interlökin (IL)-1 ve interlökin (IL)-6'yı kapsayan serum sitokin profili ELISA (enzymelinkedimmunosorbent assay) kullanarak belirlendi. Aktif ve inaktif grubun sonuçlarıyas, cinsiyet ve vücut kitle indeksi (BMI) değerleri benzer olan 25 sağlıklı kontrollekarsılastırıldı.Ankilozan spondilitli hastalarla sağlıklı kontroller arasında rezistin ve TNF-?konsantrasyonunda anlamlı bir farklılık saptanmadı (sırasıyla, p = 0.449; p = 0.392).AS hastalarında ESR, CRP ve IL-6 düzeyleri kontrol grubuna göre istatistiksel olarakanlamlı sekilde daha yüksek saptandı (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study has been carried out in Erciyes University Medical Faculty PhysicalMedicine and Rehabilitation Department, between April 2008 and April 2009 onpatients with ankylosing spondylitis (AS).Sixty patients with AS were enrolled. According to Bath AS Activity Index (BASDAI),patients were divided into two groups as active and inactive. Their body mass index(BMI), Bath AS Functional Index (BASFI), Bath AS Metrology Index (BASMI), BathAS Radiology Index (BASRI), Short Form-36 (SF-36) and acut phase reactants such aserithrocyte sedimentation rate (ESR) and C-reactive protein (CRP) levels were assessed.Serum resistin levels and serum cytokine profiles, including tumour necrosis factor(TNF)-?, interleukin (IL)-1 and IL-6, were determined using enzyme-linkedimmunosorbent assay (ELISA). The results of active and inactive groups werecompared with those from age, gender and body mass index (BMI) matched 25 healthycontrols.There was no significant difference in resistin and TNF-? concentration betweenpatients with AS and healthy controls (p = 0.449; p = 0.392, respectively).