Ekspresyonizmde öznel ifadenin önemi ve desen
Importance of subjective expression for expressionism and pattern
- Tez No: 559044
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İRFAN OKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, ekspresyonizm akımının doğmasına neden olan faktörleri irdeleyip, tarihsel gelişimini araştırırken, resim sanatının vazgeçilmez unsuru, temeli sayılan“desen”in ekspresyonist sanatçılar için de a priori önem taşıdığı bilgisini irdelemeyi ve örneklerle kanıtlamayı amaçlamaktadır. Resim tarihinden çeşitli örnekler yanısıra, çoğunluğu figür odaklı öz çalışmalarımdan da (desen ve resim örnekleri) örnekler verilerek“desen”in, bireysel duygu, düşünce ve hassasiyetlerin, tinsel yapının, kısacası ifadede öznelliğin özgün ve güçlü bir şekilde teminine imkan tanıdığını vurgulayabilmek gayreti içinde olunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the factors that led to the emergence of expressionism and its historical development, and aims to research and prove with examples the information that the pattern, which is considered the indispensable element and the basis of the art of painting, has a priori importance for the expressionist artists as well. It was attempted to emphasize that the pattern enables to provide the personal emotions, thoughts and sensitivities and spiritual structure, in short the subjectivity in the expression, in an original and powerful way, by giving various examples from the history of painting as well as examples of my own works which are mostly figure- oriented (examples of pattern and paintings).