Genç iskemik inme hastalarında inme lokalizasyonu ile inme etiyolojisi arasındaki ilişki
The relationship between stroke localization and stroke etiology in young ischemic stroke patients
  1. Tez No: 559059
  2. Yazar: YASEMİN AKINCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAKİ GÖKSAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Giriş: İleri yaşta görülen inmelerden faklı özellikler gösteren genç inmelerde etkin tanı ve tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi önem arz etmektedir. Amaç: Bu çalışmada genç iskemik inme hastalarının demografik özellikleri, risk faktörleri, inme etiyolojileri, enfarkt lokalizasyonları, inme şiddetlerinin geriye dönük incelenmesi ve inme etiyolojisi ile inme lokalizasyonu arasındaki ilişkinin gözden geçirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: İskemik inme tanısı almış 18-55 yaş arası 200 hastanın dosyaları geriye dönük incelenmiştir. Bulgular: Hastaların ortalama inme geçirme yaşı 43,4 (±9,5) idi ve erkeklerde inme geçirme yaşı daha büyüktü. Hastaların %58,5'i erkekti. En sık risk faktörleri hiperlipidemi, sigara kullanımı ve hipertansiyondu. Hastaların %13,5'inde etiyoloji bulunamazken, en sık belirlenebilen diğer nedenlere bağlı inme (%35,5) görüldü. En sık anterior sirkülasyon (çoğunlukla orta serebral arter enfarktları) ve sağ hemisfer etkilenimi izlendi. Sol hemisfer büyük arter aterosklerozu grubunda daha sık etkilenmişti. Anterior ve posterior sistemin birlikte tutulumu ve saf kortikal tutulum kardiyoemboli; subkortikal alan ve beyin sapı tutulumu küçük arter oklüzyonu; kortikal ve subkortikal alanın birlikte tutulumu ve bilateral enfarkt büyük arter aterosklerozu grubunda daha sıktı. Etiyolojisi bilinmeyen inme sıklıkla arka sistemde idi. Sonuç: İnme lokalizasyonu olası etiyolojik faktörü belirlemede klinisyene yardımcı olma potansiyeline sahiptir. Benzer çalışmaların daha çok sayıda olgu ile yapılması etiyolojisi bilinmeyen inme grubunun oranının azalmasına yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction: It is important to develop effective diagnosis and treatment methods for stroke in young patients which has distinct features from stroke in the elderly. Purpose: This study aimed to investigate the demographic characteristics, risk factors, etiology, localization, stroke severity of young ischemic stroke patients, and to elucidate the relationship between stroke etiology and localization. Materials and Methods: We retrospectively evaluated 200 (18-55 years of age) ischemic stroke patients. Results: Mean age of patients (which was higher in males) was 43,4 (±9,5) years. 58,5% of the patients were male. Most common risk factors were hyperlipidemia, smoking, and hypertension. Stroke of other determined etiology (35,5%) was the most common subtype. Etiology was not determined in 13,5% of patients. Anterior circulation (mostly middle cerebral artery infarction) and right hemispheric involvement was the most common. Left hemisphere involvement was more common in large-artery atherosclerosis group. Co-involvement of the anterior and posterior circulation and pure cortical infarcts were most frequent in cardioembolism. Pure subcortical infarcts and brainstem infarcts were most common in small-vessel occlusion group. Co-involvement of the cortical and subcortical area and bilateral infarcts were most common in large-artery atherosclerosis group. Stroke of undetermined etiology mostly involved the posterior circulation. Conclusion: Stroke localization has the potential to assist the clinician in determining the possible underlying etiologic factor. Similar studies conducted with larger sample sizes in young patients can help reduce the percentage of strokes classified as being of undetermined etiology.