İnme sonrası anksiyete ile inme farkındalığı arasındaki ilişki ve prognoz üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between post-stroke anxiety and stroke awareness and its effects on prognosis
  1. Tez No: 840827
  2. Yazar: AHMET AKPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN DOĞAN AK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
AMAÇ: İnme tüm Dünya'da ölümlerin ve sakat kalmaların önde gelen sebeplerindendir. İnme hastalarında ruh sağlığı sorunları hastaların yaklaşık üçte birinde görülür ve morbidite ile mortalite üzerine olumsuz etkisi vardır. Bu çalışma ile inme için risk faktörleri, inme semptomları ve tedavi ile ilgili bilgi düzeyinin artmasının inme sonrası anksiyete ve prognoz üzerine etkisini incelemeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırma tek merkezli, prospektif olarak yapıldı. İnme ile ilgili genel bilgi düzeyini ölçmek üzere anket oluşturuldu. Hastanemiz Nöroloji Kliniği'ne iskemik serebrovasküler hastalık tanısı 1 Şubat 2022-1 Şubat 2023 tarihleri arasında yatırılarak takip edilen hastalara anketteki sorular yöneltildi. Çalışmaya 871 hasta içerisinden dahil edilme kriterlerini karşılayan 151 hasta dahil edildi. Demografik veriler not edildi. Etiyoloji araştırması yapıldı ve risk faktörlerinin sayısı not edildi. Enfarkt lokalizasyonları saptandı. Taburculuk sonrası 1. Ay kontrollerinde Beck Anksiyete Ölçeğine (BAÖ) göre puan verildi ve sonrasında istatistiksel inceleme yapıldı. BULGULAR: Çalışmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 66,60±13,26 yıl olduğu belirlenmiştir. Yaş ile BAÖ arasında zayıf düzeyde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Anksiyete ile enfarkt lokalizasyonu arasında anlamlı ilişki izlenmemiştir. Yapılan karşılaştırmalara göre yaş ile inme farkındalığını değerlendiren sorulara verilen yanıtlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmiştir. İnme ile ilgili bilinen risk faktörüne göre eğitim durumu karşılaştırılmasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir.“İnmenin Tedavisi Var Mıdır?”sorusuna verilen yanıtlara göre bilenlerin hastaneye daha erken başvurduğu gösterilmiştir. İnme semptomlarını bilenlerin 3. ay MRS değerlerinin daha düşük olduğu görülmüştür. Yapılan karşılaştırmalara göre BAÖ puanı ile“İnme Geçirenlerde Hangi Şikayetler Olur?”Sorusuna verilen yanıtlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmiştir. SONUÇ: Bu çalışmada gençlerde ve inme semptomlarını bilen hastalarda anksiyete oranlarının daha yüksek olduğu görülmekle beraber bilgi düzeyi arttıkça hastaneye daha erken başvurunun arttığı görüldü. Bu durum toplumun inme konusunda bilgilendirilmesinin önemini göstermektedir. Bilhassa genç ve bilgi düzeyi yüksek olan inme hastalarının takiplerinde anksiyeteye karşı daha dikkatli olunmalıdır.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: Stroke is one of the leading causes of death and disability worldwide. Mental health problems are seen in approximately one third of stroke patients and have a negative impact on morbidity and mortality. In this study, we aimed to examine the risk factors for stroke, stroke symptoms and the effect of increased knowledge about treatment on post-stroke anxiety and prognosis. MATERIALS AND METHODS: The study was conducted as a single-center, prospective study. A questionnaire was created to measure the general knowledge level about stroke. The questions in the questionnaire were asked to the patients who were admitted to the Neurology Clinic of our hospital with the diagnosis of ischemic cerebrovascular disease between 01.02.2022 and 01.02.2023. Among 871 patients, 151 patients who met the inclusion criteria were included in the study. Demographic data were noted. Etiology research was performed and the number of risk factors was noted. Infarct localizations were detected. Scores were given according to the Beck Anxiety Scale (BAI) at the 1st month follow-ups after discharge, and then statistical analysis was performed. RESULTS: It was determined that the mean age of the individuals participating in the study was 66.60±13.26 years. A weak statistically significant correlation was found between age and BAI. No significant relationship was observed between anxiety and infarct localization. According to the comparisons, a statistically significant difference was found between the answers given to the questions evaluating age and stroke awareness. A statistically significant difference was found in the comparison of educational status according to the known risk factor for stroke.“Is There a Cure for Stroke?”According to the answers given to the question, it was shown that those who knew applied to the hospital earlier. It was observed that the 3rd month MRS values were lower in those who knew the stroke symptoms. According to the comparisons, BAI score and“What Complaints Do People Have with Stroke?”A statistically significant difference was found between the answers given to the question. CONCLUSİON: In this study, it was observed that the anxiety rates were higher in young people and in patients who knew the symptoms of stroke, but it was observed that the earlier the admission to the hospital increased as the level of knowledge increased. This situation shows the importance of informing the society about stroke. Particular attention should be paid to anxiety in the follow-up of young and well-informed stroke patients.