Brexit and the small states in the European union: The case of Slovakia
Brexıt ve Avrupa Birliği'ndeki küçük devletler: Slovakya örneği
- Tez No: 559065
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR TÜFEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Birleşik Krallık, küçük devletler için AB'deki büyük devletlerin özellikle de Alman-Fransız hegemonyasının engellenmesinde dengeleyici unsur olarak görülmektedir. 2016'daki referendum ile AB'den çekilme kararı alan Birleşik Krallık, küçük devletlerin bu endişesini tekrar alevlendirmiştir. Kaçınılmaz bir şekilde, Birliğe üye devletler farklı boyutlarda olsa da bu kararın sonuçlarından etkileneceklerdir. Brexit görüşmelerinde, ilk kez uygulanacak olan 50. Madde'nin diğer üyeler arasında bir zincir etkisi yaratmaması için AB çıkarları baskınlığını koruyacaktır. Buna karşın, AB'nin özellikle göç politikalarındaki uygulamaları üye devletlerde AB karşıtı grupların güçlenmesine sebep olmaktadır. Özellikle Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri, göç dalgalarının ulaştığı ilk sınırlar olduğu için bu ülkelerdeki göç karşıtı hareketler siyasi ve toplumsal alanda yoğun olarak hissedilmektedir. Coğrafi konumu itibariyle AB'nin merkezinde bulunan Slovakya, aynı zamanda Visegrad Grubu'nun da bir üyesidir. Slovakya, AB üyesi olduktan sonraki ilk Konsey Başkanlığında, Brexit kararı ile yüzleşmek zorunda kalmıştır. Buna karşın, Başkanlık gündemi Brexit'in gölgesinde kalmamış ve önceden belirlenmiş olan yol haritasına odaklanılmıştır. Bu sebeple, Slovakya'nın Konsey Başkanlığı herhangi bir kriz gündeminin sarsıcı etkisine maruz kalmamış ve nispeten daha ılımlı sonuçlanmıştır. AB'nin genel menfaatlerini içeren göç politikalarıyla, Slovakya'nın bakış açısının pek de uyumlu olmaması sonucu iltica ve göç başlığında herhangi bir ilerleme olmamıştır. Bu tezde, küçük devletlerin AB içerisindeki davranışları incelenmiş ve Brexit sürecinden etkilenebilecekleri unsurlar üzerinde durulmuştur. Araştırmanın özel konusu olarak küçük devletlerden biri olan Slovakya ele alınmış ve Brexit sonrasındaki faaliyetleri değerlendirilmiştir. Çalışmanın sorunsalı olan“Brexit sonrası oluşacak olan boşluğun küçük devletler tarafından nasıl doldurulabileceği”ve küçük devletlerin AB'nin geleceği için inisiyatif alıp alamayacağı Slovakya örneği üzerinden tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The United Kingdom has been seen as a balancing element for the small states to prevent large states hegemony in the EU, especially Franco-German. The decision which is stated to withdraw the UK from the EU with a referendum in 2016, has reawakened this concern of small states. Inevitably, member states will be affected by the outcome of this decision even though in different dimension. The Brexit negotiations will preserve the dominance of the EU interests so as not to create a chain effect among the other members that based on Article 50 which will be applied for the first time. In contrast, the EU's implementation of immigration policies particularly has led to the strengthening of anti-EU groups in the member states. Since Central and Eastern European countries are the first boundaries of migration waves, anti-immigration movements are felt in the political and social spheres in those countries. As its location, Slovakia has been in the center of the EU and also a member of the Visegrad Group. Slovakia had to face the Brexit decision at the first Council Presidency after becoming a member of the EU. On the other hand, the Presidency agenda was not overshadowed by Brexit and focused on the predetermined road map. For this reason, the Council Presidency of Slovakia has not been subject to the shocking effect of any crisis agenda and has been relatively moderate. With the immigration policies, which include the general interests of the EU, there is not any progress in the asylum and migration title as the point of view of Slovakia is not very compatible. In this thesis, the behaviors of small states in the EU are examined and the factors that can be affected by the Brexit process are emphasized. As a special subject of the study, one of the small states, Slovakia was discussed and its activities after Brexit were evaluated. The problematic of the study is how do small states fill in the gap which Brexit might cause and whether small states can take the initiative for the future of the EU is discussed over the case of Slovakia.