European integration: An assessment in terms of economic policies since the Euro area crisis
Avrupa bütünleşmesi: Avro alanı krizinden itibaren uygulanan ekonomi politikaları açısından bir değerlendirme
- Tez No: 607631
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL İPEK TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
II. Dünya Savaşı'ndan bu yana, Avrupa'yı Avrupa Birliği (AB) olarak adlandırılan bir örgütlenme bağlamında bütünleştirmek için genişleme ve derinleşme açısından güçlü adımlar atılmıştır. Güçlü adımlara rağmen, son yıllarda AB, bütünleşme dinamizmini olumsuz yönde etkileyen zorlu sınavlarla (2005'teki anayasal kriz, 2009'da Avro Alanı krizi, mülteci krizi, terör saldırıları vb.) karşı karşıya kalmıştır. Sonuç olarak, dağılma hareketi olarak tanımlanabilecek bazı geri adımların (Brexit ve AB'den diğer olası çıkışlar) olduğu görülmektedir. Günümüzde, bütünleşmenin temel nedeni, bütünleşmenin sağladığı ekonomik faydalara bağlanabilir ve günümüzde bütünleşme adımları AB düzeyinde para ve maliye politikaları arasında koordinasyonun artırılması anlamına gelen ekonomik bütünleşmenin artırılması ile atılmaktadır. İktisat teorisinde iki ana iktisadi politika aracı vardır; para politikası ve maliye politikası. AB açısından bakıldığında para politikaları Avrupa Merkez Bankası tarafından Birlik düzeyinde yürütülürken, maliye politikaları AB devletlerinin egemenliğine bırakılmıştır. Kısaca“tek para politikası - farklı maliye politikaları”olarak da tanımlanabilen bu yaklaşımın üstesinden gelmek için, özellikle maliye politikaları alanında çeşitli uyumlaştırma çabaları yapılmıştır. Bu bağlamda, AB üye devletlerinin egemenliği, Maastricht yakınlaşma kriterleri ve diğer çeşitli ekonomik koordinasyon prosedürleri yoluyla sınırlandırılmaya çalışılmıştır. Ayrıca, günümüzde 2009 yılından bu yana etkili olan Avro Alanı Krizini takiben oluşturulan ekonomi politikaları (Avrupa Dönemi, Avrupa İstikrar Mekanizması, Bankacılık Birliği vb.) yoluyla birçok kurumsal ve yapısal değişiklik meydana gelmektedir. Bu çalışmada, yakın dönem ekonomi politikalarının Avrupa bütünleşme sürecine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Böyle bir analizin yardımıyla, bu tez, Avrupa'nın küçük adımlarla bütünleşmeye devam edeceği argümanını önermektedir. Aksine, doğal olarak, ekonomik krizler veya diğer ekonomik ve politik nedenlerden ötürü gerilemeler veya küçük ölçekli dağılma hareketleri Avrupa bütünleşme süreci içinde zaman zaman görülecektir. Ancak, bu sözde parçalanma hareketleri nadiren görünse bile, sonuçta, bütünleşmenin faydalarının her zaman ön plana çıkacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Since World War (WW) II, powerful steps in terms of enlargement and deepening have been taken forward to integrate Europe within the context of an organization called as the European Union (EU). Despite powerful steps, in recent years the EU has been facing challenging exams (constitutional crisis in 2005, the Euro Area (EA) crisis in 2009, refugee crisis, terrorist attacks etc.) which adversely affect the dynamism of integration, and consequently it is seen that there are some backward steps (Brexit and other possible exits from the EU) which can be defined as disintegration moves. Today the main motive of further integration can be attributed to economic benefits provided by integration itself, and today further integration comes with further economic integration which means more coordination between monetary and fiscal policies at EU level. In economic theory there are two main economic policy instruments; monetary policy and fiscal policy. From the point of the EU while monetary policies are carried out at union level by the European Central Bank, fiscal policies are left to the sovereignty of EU nations. In order to overcome this approach which can also be defined briefly as“single monetary policy - different fiscal policies”, various harmonization efforts have been made, especially through fiscal policies. In this context, the sovereignty of member states (MSs) of the EU has been tried to be restricted via the Maastricht convergence criteria and various other economic coordination procedures. Moreover, today many institutional and structural changes are taking place by means of economic policies (such as European Semester, European Stability Mechanism, Banking Union, etc.) created and implemented since the EA Crisis starting to be effective since 2009. In this study, it is aimed to examine the effects of the latest economic policies on European integration process. With the help of such an analysis, this thesis proposes the argument that Europe will continue to be integrated more and more but in small steps. Contrarily, for sure, regressions or some degree of disintegration moves due to economic crises or other economic and political reasons will be seen from time to time within European integration process. However, while these so-called disintegration moves can be seen rarely, all in all, it is considered that the benefits of integration will always come to the forefront.