Bir güç kaynağı sisteminin uzaktan kontrolü
- Tez No: 55911
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜLENT ÖRENCİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Synchronization and timing : How the entities remain“ in-step ”during the progress of a communication. Synchronization in a computer can occur at any number of levels. Two communicating processes must exchange synchronization information, to ensure that no messages are lost. Synchronization is achieved by the use of an external timing device, typically a clock. At lower layers, synchronization must be maintained by the communicating computers at the frame, byte and bit levels. Since the computers are operating independently, the receiver must“ know ”when the next bit is to arrive. This can be achieved by having each computer maintain a clock that is in sync with the other computer* s clock. The term synchronous communication is applied to those communication systems that can send a stream of bytes with only periodic timing information. The term asynchronous communication is applied to those communication systems that require each transmitted byte to be prefixed with timing information. Transparency : How the mechanisms supporting the communication are hidden from the entities. In any communication, the underlying facilities supporting the communication should be transparent to the entities involved in the communication. For example, when using the telephone, the people involved in the communication should not be concerned with the details of how the telephone system actually places the call. The same arguments can be applied to entities within a computer communication system, for similar reasons : Application programmers should not be concerned with the“ hows ”and“whys ”of the underlying communication system, as long as the facilities exist to get information from one machine to another. For example, the channel should be serial ( or parallel ), or the bytes could be sent synchronously : these issues should be transparent to the programmer. xv
Özet (Çeviri)
ÖZET Telefon santrallarının güç kaynakları, akü destekli kesintisiz doğru gerilim üreterek santralın çalışma devamlılığını sağlayan kritik aygıtlardır. Bu aygıtlar, her biri santralın akım gereksiniminin bir bölümünü karşılayan bir dizi modülden oluşur. Son yıllarda güç kaynakları, mikroişlemci denetimli sistemler olarak üretilmeye başlanmış ve böylelikle modüllerdeki bozuklukların algılanarak, bunların gereğinde devreden çıkarılması, yedek modüllerin devreye sokulması, operatörlerin sesli ve/veya ışıklı olarak uyarılması kolaylaşmıştır. Ülkemizde son zamanlarda iletişim alanında görülen yoğun yapılanmanın sonucunda en uzak yerleşim birimlerine kadar hizmet vermek üzere binlerce yeni santral kurulmaktadır. Bu santralların büyük bir kısmında operatör bulundurmak ekonomik olmaktan çıkmış, santralları besleyen güç kaynaklarının uzaktan izlenmesi ve denetlenmesi gündeme gelmiştir. Bu tezde, güç kaynaklarının uzaktan izlenmesi ve denetimini kotaran bir iletişim denetim biriminin tasarımı ve bu tasarımın yazılım olarak simülasyonu yapılmıştır. Ayrıca güç kaynaklarındaki analog ve sayısal verileri toplamak, alarm durumlarını tespit etmek ve güç kaynaklarındaki bazı noktaları kontrol etmek amacı ile sayısal kontrol birimi tasarlanmış ve yazılım ile simülasyonu yapılmıştır. İletişim denetim birimi ile güç kaynaklarındaki sayısal kontrol birimi arasındaki veri alış verişini düzenlemek amacı ile veri alış verişi yarı çift yönlü, pencere genişliği 1 olan, karaktere yönelik asenkron bir protokol olan MİPRO ( Mikro İletişim Protokolü ) Protokolü tasarlanmıştır. Tezdeki çalışmada Açık Sistemler Arabağlaşım Referans Modelinin en alt iki katmanı olan Veri Bağı Katmanı ile Fiziksel Katmanı kullanıldığından tezin birinci bölümünde OSI Referans Modeli tanıtılmıştır. Tezin ikinci bölümünde ise OSI Referans Modelindeki fiziksel katmanda kullanılan seri iletişim yöntemleri anlatılmıştır. Tezin üçüncü bölümünde iletişim hataları ile bu iletişim hatalarını bulma teknikleri verilmiştir. Dördüncü bölümde fiziksel katman protokolları, beşinci bölümde iseveri bağı katmanı protokolları genel olarak incelenmiştir. Tezin altıncı bölümünde örnek bir modüler güç kaynağı tanıtılmış, yedinci bölümde ise güç kaynağı sistemlerinin uzaktan izlenmesi ve denetlenmesi amacıyla geliştirilen MİPRO protokolünün yapısı açıklanmıştır. Bu tez çalışmasının son bölümü olan sekizinci bölümde bir güç kaynağı sisteminin MİPRO protokolünü kullanarak bir PC aracılığı ile izlenmesi ve denetlenmesi yazılımla simüle edilmiştir. viiiSynchronization and timing : How the entities remain“ in-step ”during the progress of a communication. Synchronization in a computer can occur at any number of levels. Two communicating processes must exchange synchronization information, to ensure that no messages are lost. Synchronization is achieved by the use of an external timing device, typically a clock. At lower layers, synchronization must be maintained by the communicating computers at the frame, byte and bit levels. Since the computers are operating independently, the receiver must“ know ”when the next bit is to arrive. This can be achieved by having each computer maintain a clock that is in sync with the other computer* s clock. The term synchronous communication is applied to those communication systems that can send a stream of bytes with only periodic timing information. The term asynchronous communication is applied to those communication systems that require each transmitted byte to be prefixed with timing information. Transparency : How the mechanisms supporting the communication are hidden from the entities. In any communication, the underlying facilities supporting the communication should be transparent to the entities involved in the communication. For example, when using the telephone, the people involved in the communication should not be concerned with the details of how the telephone system actually places the call. The same arguments can be applied to entities within a computer communication system, for similar reasons : Application programmers should not be concerned with the“ hows ”and“whys ”of the underlying communication system, as long as the facilities exist to get information from one machine to another. For example, the channel should be serial ( or parallel ), or the bytes could be sent synchronously : these issues should be transparent to the programmer. xvÖZET Telefon santrallarının güç kaynakları, akü destekli kesintisiz doğru gerilim üreterek santralın çalışma devamlılığını sağlayan kritik aygıtlardır. Bu aygıtlar, her biri santralın akım gereksiniminin bir bölümünü karşılayan bir dizi modülden oluşur. Son yıllarda güç kaynakları, mikroişlemci denetimli sistemler olarak üretilmeye başlanmış ve böylelikle modüllerdeki bozuklukların algılanarak, bunların gereğinde devreden çıkarılması, yedek modüllerin devreye sokulması, operatörlerin sesli ve/veya ışıklı olarak uyarılması kolaylaşmıştır. Ülkemizde son zamanlarda iletişim alanında görülen yoğun yapılanmanın sonucunda en uzak yerleşim birimlerine kadar hizmet vermek üzere binlerce yeni santral kurulmaktadır. Bu santralların büyük bir kısmında operatör bulundurmak ekonomik olmaktan çıkmış, santralları besleyen güç kaynaklarının uzaktan izlenmesi ve denetlenmesi gündeme gelmiştir. Bu tezde, güç kaynaklarının uzaktan izlenmesi ve denetimini kotaran bir iletişim denetim biriminin tasarımı ve bu tasarımın yazılım olarak simülasyonu yapılmıştır. Ayrıca güç kaynaklarındaki analog ve sayısal verileri toplamak, alarm durumlarını tespit etmek ve güç kaynaklarındaki bazı noktaları kontrol etmek amacı ile sayısal kontrol birimi tasarlanmış ve yazılım ile simülasyonu yapılmıştır. İletişim denetim birimi ile güç kaynaklarındaki sayısal kontrol birimi arasındaki veri alış verişini düzenlemek amacı ile veri alış verişi yarı çift yönlü, pencere genişliği 1 olan, karaktere yönelik asenkron bir protokol olan MİPRO ( Mikro İletişim Protokolü ) Protokolü tasarlanmıştır. Tezdeki çalışmada Açık Sistemler Arabağlaşım Referans Modelinin en alt iki katmanı olan Veri Bağı Katmanı ile Fiziksel Katmanı kullanıldığından tezin birinci bölümünde OSI Referans Modeli tanıtılmıştır. Tezin ikinci bölümünde ise OSI Referans Modelindeki fiziksel katmanda kullanılan seri iletişim yöntemleri anlatılmıştır. Tezin üçüncü bölümünde iletişim hataları ile bu iletişim hatalarını bulma teknikleri verilmiştir. Dördüncü bölümde fiziksel katman protokolları, beşinci bölümde iseveri bağı katmanı protokolları genel olarak incelenmiştir. Tezin altıncı bölümünde örnek bir modüler güç kaynağı tanıtılmış, yedinci bölümde ise güç kaynağı sistemlerinin uzaktan izlenmesi ve denetlenmesi amacıyla geliştirilen MİPRO protokolünün yapısı açıklanmıştır. Bu tez çalışmasının son bölümü olan sekizinci bölümde bir güç kaynağı sisteminin MİPRO protokolünü kullanarak bir PC aracılığı ile izlenmesi ve denetlenmesi yazılımla simüle edilmiştir. viiiHow information is represented on different computers is an important issue in data communications because unless the entities involved in the communication can agree upon how the information is coded, there can be no meaningfull exchange of information. Control : How the communication is controlled by the entities involved in the communication. The additional information that is used to control the communication is known as control information. To distinguish between the information being transmitted and the control information, the noncontrol information is often referred to as amessage. The extra information required to ensure that the communication can continue is known as an overhead. Although control information does impose an overhead on all messages sent in a communication, the overhead is intended to ensure that the communication can proceed and that the message is received correctly. In a communication between two entities, messages are rarely, if ever, sent without some type of control information. The message, plus the control information, is sent in a frame or a packet. What is transmitted as control information depends upon the protocol being used. At a minumum, the control information should signal the receiver when a message is about to begin and when the message has ended. In situations where there may be many entities that could accept a message, the control information could contain a destination identifier which identifies the intended destination entity. A source identifier is usually included to permit the destination entity to determine the transmitter of the message. Some protocols may require that responses be generated at certain intervals during a communication. These responses, which are also a form of control information, must be distinguishable from the information within xnSynchronization and timing : How the entities remain“ in-step ”during the progress of a communication. Synchronization in a computer can occur at any number of levels. Two communicating processes must exchange synchronization information, to ensure that no messages are lost. Synchronization is achieved by the use of an external timing device, typically a clock. At lower layers, synchronization must be maintained by the communicating computers at the frame, byte and bit levels. Since the computers are operating independently, the receiver must“ know ”when the next bit is to arrive. This can be achieved by having each computer maintain a clock that is in sync with the other computer* s clock. The term synchronous communication is applied to those communication systems that can send a stream of bytes with only periodic timing information. The term asynchronous communication is applied to those communication systems that require each transmitted byte to be prefixed with timing information. Transparency : How the mechanisms supporting the communication are hidden from the entities. In any communication, the underlying facilities supporting the communication should be transparent to the entities involved in the communication. For example, when using the telephone, the people involved in the communication should not be concerned with the details of how the telephone system actually places the call. The same arguments can be applied to entities within a computer communication system, for similar reasons : Application programmers should not be concerned with the“ hows ”and“whys ”of the underlying communication system, as long as the facilities exist to get information from one machine to another. For example, the channel should be serial ( or parallel ), or the bytes could be sent synchronously : these issues should be transparent to the programmer. xvHow information is represented on different computers is an important issue in data communications because unless the entities involved in the communication can agree upon how the information is coded, there can be no meaningfull exchange of information. Control : How the communication is controlled by the entities involved in the communication. The additional information that is used to control the communication is known as control information. To distinguish between the information being transmitted and the control information, the noncontrol information is often referred to as amessage. The extra information required to ensure that the communication can continue is known as an overhead. Although control information does impose an overhead on all messages sent in a communication, the overhead is intended to ensure that the communication can proceed and that the message is received correctly. In a communication between two entities, messages are rarely, if ever, sent without some type of control information. The message, plus the control information, is sent in a frame or a packet. What is transmitted as control information depends upon the protocol being used. At a minumum, the control information should signal the receiver when a message is about to begin and when the message has ended. In situations where there may be many entities that could accept a message, the control information could contain a destination identifier which identifies the intended destination entity. A source identifier is usually included to permit the destination entity to determine the transmitter of the message. Some protocols may require that responses be generated at certain intervals during a communication. These responses, which are also a form of control information, must be distinguishable from the information within xnSynchronization and timing : How the entities remain“ in-step ”during the progress of a communication. Synchronization in a computer can occur at any number of levels. Two communicating processes must exchange synchronization information, to ensure that no messages are lost. Synchronization is achieved by the use of an external timing device, typically a clock. At lower layers, synchronization must be maintained by the communicating computers at the frame, byte and bit levels. Since the computers are operating independently, the receiver must“ know ”when the next bit is to arrive. This can be achieved by having each computer maintain a clock that is in sync with the other computer* s clock. The term synchronous communication is applied to those communication systems that can send a stream of bytes with only periodic timing information. The term asynchronous communication is applied to those communication systems that require each transmitted byte to be prefixed with timing information. Transparency : How the mechanisms supporting the communication are hidden from the entities. In any communication, the underlying facilities supporting the communication should be transparent to the entities involved in the communication. For example, when using the telephone, the people involved in the communication should not be concerned with the details of how the telephone system actually places the call. The same arguments can be applied to entities within a computer communication system, for similar reasons : Application programmers should not be concerned with the“ hows ”and“whys ”of the underlying communication system, as long as the facilities exist to get information from one machine to another. For example, the channel should be serial ( or parallel ), or the bytes could be sent synchronously : these issues should be transparent to the programmer. xvSynchronization and timing : How the entities remain“ in-step ”during the progress of a communication. Synchronization in a computer can occur at any number of levels. Two communicating processes must exchange synchronization information, to ensure that no messages are lost. Synchronization is achieved by the use of an external timing device, typically a clock. At lower layers, synchronization must be maintained by the communicating computers at the frame, byte and bit levels. Since the computers are operating independently, the receiver must“ know ”when the next bit is to arrive. This can be achieved by having each computer maintain a clock that is in sync with the other computer* s clock. The term synchronous communication is applied to those communication systems that can send a stream of bytes with only periodic timing information. The term asynchronous communication is applied to those communication systems that require each transmitted byte to be prefixed with timing information. Transparency : How the mechanisms supporting the communication are hidden from the entities. In any communication, the underlying facilities supporting the communication should be transparent to the entities involved in the communication. For example, when using the telephone, the people involved in the communication should not be concerned with the details of how the telephone system actually places the call. The same arguments can be applied to entities within a computer communication system, for similar reasons : Application programmers should not be concerned with the“ hows ”and“whys ”of the underlying communication system, as long as the facilities exist to get information from one machine to another. For example, the channel should be serial ( or parallel ), or the bytes could be sent synchronously : these issues should be transparent to the programmer. xv