Sülfürlü altın cevherlerinden yığın siyanür liçi yöntemi ile altın kazanımını etkileyen parametrelerin araştırılması
The investigation of the parameters effecting gold recovery with heap cyanide leaching from sulfuric gold ores
  1. Tez No: 559125
  2. Yazar: NURETTİN ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada, öncelikle altının genel özellikleri, mineralleri, cevherleşme tipleri, Ülkemizde ve Dünyada altın madenciliği ve zenginleştirme yöntemleri tanıtılmıştır.Uşak İli Eşme İlçesi sınırlarında yer alan sülfürlü altın cevheri kullanılarak siyanür liçi yöntemi ile zenginleştirme yöntemlerinden olan yığın liçi prosesinde etkili olan parametrelerden CN miktarı, pH, oksijen miktarı, tane boyutu dağılımı ve dinlendirme periyodu gibi parametreler kolon testi yöntemi ile araştırılarak optimum değerler saptanmış, ayrıca şişe çevirme testi uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada kullanılan sülfürlü altın cevherinden altın; optimum 550 ppm CN değeri, 6 kg/ton kireç oranı, 11 ppm üzeri oksijen miktarı, d80 değeri 5,1 mm'ye sahip tane boyutu dağılımı ile %88 oranında kazanılabilmiştir. 90 gün liç prosesi sonrası 10 gün liç prosesi durdurularak dinlendirilmeye bırakılan kolonda tekrar liç prosesi başladığında altın kazanımının yaklaşık olarak %3 oranında arttığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly the general characteristics of gold, minerals, mineralization types, gold mining (in Turkey and in the World) and processing methods of gold were introduced. The parameters such as CN, pH, oxygen content, partical size distribution and resting period among the parameters effective in the heap leaching process which is one of the process methods with cyanide leaching method by using sulfurous gold ore in Eşme District of UşakProvince were investigated by column test method and optimum values were determined, also bottle roll test applications were performed. In this study, gold was extracted from the sulfurous gold ore at maximum recovery rate of %88 by using optimum parameters such as 550 ppm CN value, 6 kg/ton lime ratio, oxygen content over 11 ppm, d80 value of 5,1 mm particle size distribution. After the leaching process completed for 90 days, the leaching process was stopped for 10 days and the column was leaved to rest. When the leaching process started again, it was observed that the gold recovery increased as rate of %3.