Nimesulid ve bazı metal komplekslerinin elektrokimyasal davranışlarının incelenmesi
Investigation of the electrochemical behavior of nimesulide and some metal complexes
- Tez No: 559124
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada antiinflamatuvar bir ilaç olan nimesulidin (NIM), hidrojen peroksit (H2O2) yokluğunda ve varlığında Cd(II) ve Mn(II) metal iyonları ile etkileşimi voltametrik ve ultraviyole – görünür bölge (UV-GB) yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. Damlayan cıva elektrot üzerinde, NIM'in kare dalga voltametrisi (KDV) ve dönüşümlü voltametri (DV) yöntemleri kullanılarak pH, frekans ve tarama hızı çalışmaları yapılmıştır. Elde edilen sonuçlardan grafikler oluşturulmuş ve NIM'e ait elektron transfer sayısı 2 olarak bulunmuştur. Literatürden faydalanılarak bir tepkime mekanizması önerilmiştir. Farklı pH ortamlarında NIM üzerine H2O2 çözeltisi ilave edildikçe NIM'e ait pik akımlarında artış olduğu gözlenmiştir. NIM'in fosfat tamponunda (pH 7,4) Cd(II) ve Mn(II) iyonları ile etkileşimleri KDV ve DV yöntemleri ile incelenmiştir. Aynı çalışma, ortama H2O2 ilave edilerek tekrarlanmış ve voltamogramlar kaydedilmiştir. Bu çalışmada, hem Cd(II) hem de Mn(II) iyonları ile NIM'in 1:2 oranında kompleks oluşturduğu belirlenmiştir. Kompleks kararlılık sabitleri voltametrik ve UV-GB spektroskopisi yöntemleriyle hesaplanmıştır. Cd(II)-NIM ve Mn(II)-NIM komplekslerine H2O2 eklendiğinde kompleks pik akımlarının azaldığı ve serbest metal pik akımlarının arttığı gözlenmiştir. Sonuç olarak, Cd(II)-NIM ve Mn(II)-NIM komplekslerinin H2O2 varlığında bozunduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the interaction of nimesulide (NIM), an antiinflammatory drug, with Cd(II) and Mn(II) metal ions was investigated by using voltammetric and ultraviolet - visible (UV-VIS) spectroscopy methods in the absence and presence of hydrogen peroxide (H2O2). On the dropping mercury electrode pH, frequency and scanning rate studies of NIM were performed by using cyclic voltammetry (CV) and square wave voltammetry (SWV) methods. Graphs were formed from the obtained results and the number of electron transfer of NIM was found to be 2. A reaction mechanism was proposed by utilizing the literature. In different pH medium, an increase was observed on peak of current of NIM as H2O2 solution was added to NIM. Interaction of NIM with Cd(II) and Mn(II) ions in phosphate buffer was investigated by SWV and CV methods. The same study was repeated by adding H2O2 to the same medium, and voltamograms were recorded. In this study, it was determined that NIM formed a complex with both Cd(II) and Mn(II) ions by a ratio 1: 2 complex. Stability constants were calculated by voltammetric and UV-VIS spectroscopy methods. It was observed that complex peak currents decreased and free metal ions increased when H2O2 was added into Cd(II)-NIM and Mn(II)-NIM complexes. Consequently, it was concluded that Cd(II)-NIM and Mn(II)-NIM complexes were decomposed in the presence of H2O2.