57Co radyoizotop üretim reaksiyonlarının uyarılma fonksiyonlarının incelenmesi
Investigation of excitation functions of 57Co radioisotope production reactions
- Tez No: 559155
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI SARPÜN, PROF. DR. HÜSEYİN ALİ YALIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Sağlık alanında kullanılan radyoizotoplar genellikle siklotron ve reaktörler ile üretilmektedir. Radyoizotopların hangi reaksiyon ile üretileceğini, üretimde kullanılan parçacıkların enerjisini hedef çekirdek ve reaksiyonun tesir kesitleri belirlemektedir. 57Co radyoizotopu B12 vitamini eksikliği için Schilling'in testinde kullanılmaktadır. Gastrointestinal B12 vitamini emilim tayini, nükleer tıp laboratuvarları tarafından sunulan ilk testler arasında yer almaktadır. Bu çalışmada, alfa uyarımlı 55Mn(⍺,2n), 54Fe(⍺,p), 56Fe(⍺,2n+p), 59Co(⍺,2n+⍺), 59Co(⍺,x) ve 58Ni(⍺,p+⍺) reaksiyonları ile 57Co radyoizotopunun üretim reaksiyonlarının uyarılma fonksiyonları incelenmiştir. TALYS 1.8 programı kullanılarak yapılan hesaplamalar, EXFOR kütüphanesinden alınan deneysel veriler ve teorik hesaplama sonuçları karşılaştırılarak reaksiyon tesir kesitleri grafikleri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Radioisotopes used in the field of health are generally produced with cyclotron and nuclear reactors. The target nucleus and the cross-sections of the reaction determine the reaction of radioisotopes and the energy of the particles used in production. The 57Co radioisotope is used in Schilling's test for vitamin B12 deficiency. Gastrointestinal vitamin B12 absorption assay is among the first tests offered by nuclear medicine laboratories. In this study, the excitation functions of alpha-induced 55Mn(⍺,2n), 54Fe(⍺,p), 56Fe(⍺,2n+p), 59Co(⍺,2n+⍺), 59Co(⍺,x) and 58Ni(⍺,p+⍺) reactions were investigated as 57Co radioisotope production reactions. The calculations were realized with TALYS 1.8 code, then experimental data obtained from EXFOR library and theoretical calculation results were compared and reaction cross-sectional graphs were presented.