Mobil cihazlara uygulama geliştirmek için kullanılan platformların ve dillerin karşılaştırılması
Comparison the platforms and languages used to develop application for mobile devices
- Tez No: 559175
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAİD MAHMUT ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnternet ve Bilişim Teknolojileri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Günümüzde mobil cihazlar çok yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Bu cihazlarda farklı işlemler için geliştirilmiş mobil uygulama olarak adlandırılan programlar kullanılmaktadır. Bugün yazılım sektöründe amatör ya da profesyonel mobil uygulamalar geliştirmek amacıyla kullanılabilecek çok sayıda platform mevcuttur. Söz konusu uygulama geliştirme platformlarının seçiminde çeşitli ölçütlere dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunlar; mobil cihazların işletim sistemi (Android, IOS, Microsoft vb.), platformda kullanılan yazılım geliştirme dili (C, Swift, Java vb.), platformun çalışma şekli (çevrimiçi veya çevrimdışı), platformun ücretli ya da ücretsiz olması gibi sıralanabilmektedir. Bu tezde mobil uygulama geliştirmekte kullanılan elliden fazla çerçeve, ondan fazla geliştirme platformu ve editör incelenmiş, öğrenme olanakları, süreleri, avantajları ve dezavantajları karşılaştırılmıştır. Ayrıca karşılaştırılması yapılan platformlarla başlangıç seviyesinde uygulama tasarımları yapılarak mobil programlamaya başlayacak kişilere yol gösterici bir kaynak oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, mobile devices are widely used. These devices use programs called mobile applications developed for different operations. Today, there are many platforms in the software industry that can be used to develop amateur or professional mobile applications. Various criteria need to be considered in the selection of these application development platforms. These; operating systems of mobile devices (Android, IOS, Microsoft, etc.), the software development language used on the platform (C, Swift, Java, etc.), the way the platform works (online or offline), whether the platform is paid or free. In this thesis, more than fifty frameworks used in developing mobile applications, more than ten development platforms and editors are examined and learning opportunities, durations, advantages and disadvantages are compared. In addition, by making application designs at the beginning level using compared platforms it was tried to create a resource to guide people who starts mobile programming.