Eski San'a kent merkezindeki, çatışmalardan zarar görmüş kültür varlıkları için mimari çözüm önerileri
Architectural suggestions for the damaged heritage in the old city of Sana'a
  1. Tez No: 559178
  2. Yazar: NASMA MONWER AL SHUTFA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALE GÖNÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Sorunları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Eski San'a kenti mimari özellikleri, tarihi ve kentsel planması ile dünya kültür miras listesine girmiş bir evrensel değerdir. San'a Eski Kenti, İslam'dan önce kurulmuş ve geliştirilmiş bir mimari tarzı yansıtmaktadır. İslamın kabulünden sonra dini kuralları da binaların gelişimi ve kentsel yapıda önemli bir rol oynamıştır. San'a Eski Kenti, başkentin önemli bölgelerinden biri olarak kabul edilmektedir. Şehrin merkezindedir. San'a için çok önemli bir ekonomik rol oynamaktadır. Nüfus artışı, değişen hayat koşulları ile yapılan müdahalelerden ötürü San'a eski kenti birçok problemle karşılaşmaktadır. Kent için bir koruma planı yapılması,altyapı geliştirilmesi ve gerekli hizmetlerin temin edilmesi öncelikli önem taşımaktadır. Tarihi alanlar ve San'a kentinin dokusunun korunması ana amaçlardan olmalıdır. 2011 Devriminden sonra, Yemen ciddi bir çatışma ile karşı karşıya kalmıştır, birçok tarihi yapı tahrip olmuş,yahut yıkılmıştır. San'a Eski Kenti ise en çok tahrip olan bölgedir. Al-Qasimi Mahallesi'nde altı tarihi bina kaybedilmiş,diğer binaların birçoğu ise tahrip olmuştur. Al-Qasimi Mahallesi'ndeki yıkılan binalar, tezin ana odağıdır. Bu eksende mimari yaklaşımlar tartışılacaktır. Öneri, San'a'da yazar tarafından yapılan anket ve atölyeler çalışma sonuçlarına dayanmaktadır. Bu sonuçlar; Al-Qasimi Mahallesi'ndeki tüm yıkılan, yahut tahrip olan binaları ve yeşil alanları onarmak, restore etmek, bazı elzem hizmetleri temin etmek olarak sıralanabilir. Öneriler geliştirilen dünya kültürel mirasını korumaya yönelik UNESCO sözleşmeleri ve dünyada Al-Qasimi Mahallesi'ndeki binalara benzer diğer binalara olan yaklaşımlar dikkate alınmıştır. Al-Qasimi Mahallesi için çözüm önerileri geliştirmek, San'a eski kentindeki diğer mahallelerin de gelişimini teşvik etmekle birlikte tüm şehrin korunması bağlamında da bir örnek teşkil edecektir.
Özet (Çeviri)
The old city of Sana'a possesses an outstanding universal value, based on its architectural features, urban planning and history, which has been listed in the World Heritage. The old city of Sana'a reflects a specific architectural style that has been founded and raised before Islam. The provisions of Islamic law, also have played an important role in the developing of the buildings and the urban of the city. The old city of Sana'a is considered as one of the important provinces in the capital city of Yemen. It is located in the middle of the city and plays an essential role of the economic in Sana'a. Due to the population growth, modernism and negligence, the old city of Sana'a has been facing many challenges. A conservation plan should be provided, the infrastructure of the old city of Sana'a has to be improved and many essential services should be provided. Preserving the old city of Sana'a and the other historical sites should be one of the main concerns. After the 2011 Revolution, Yemen has been suffering a serious conflict; many of the historical sites and structures have been destroyed or damaged. The old city of Sana'a has got the most damaged. Al-Qasimi neighborhood has lost six historical buildings and many other buildings have been damaged. The architectural proposal relies on the results of surveys and workshops which were done by the author in the old city of Sana'a, these results point towards restoration and development of all the buildings and green areas in Al-Qasimi neighborhood, providing some of the essential services, in regards to UNESCO charters which aim to protect the world heritage and the different approaches to buildings around the world which are similar to the destroyed buildings in Al-Qasimi neighborhood. Developing architectural suggestions for Al-Qasimi neighborhood will encourage the development of the other neighborhoods in the old city of Sana'a and it can also be taken as an example to preserve the whole city.