Tarihi bir yapının restorasyondan önceki ve sonraki durumlarının karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of the before and after restoration conditions of a historical structure
- Tez No: 559181
- Danışmanlar: PROF. DR. HABİB UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada; Erzurum il merkezinde bulunan ve 1771 yılında inşa edilmiş tarihi Köse Ömer Ağa Cami'nin restorasyon öncesi ve sonrası durumuna ilişkin yapısal analizler ele alınmıştır. SAP2000 programı kullanılarak tarihi cami bilgisayar ortamında makro modelleme tekniğine göre modellenmiş ve sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak yapısal analizleri gerçekleştirilmiştir. Modelleme ve malzeme özellikleri için birtakım idealleştirmeler yapılmış, sayısal ve deneysel veriler kullanılmıştır. Yapının restorasyon öncesi ve sonrası durumuna ilişkin oluşturulan modeller üzerinde statik ve dinamik analizler yapılmıştır. Analiz sonuçları karşılaştırmalı biçimde verilmiş, yapının mevcut yükler ve deprem yükleri altındaki yapısal performansı hakkında yapılan değerlendirmeler sunulmuştur. Dinamik ve statik analiz sonuçlarına göre; kritik bölgelerin minare ile birleşen duvar bölgelerinde, farklı malzemelerin birleşim bölgelerinde ve minarenin pabuç bölgesinde olduğu tespit edilmiştir. Yapılan analizler neticesinde, yapının restorasyon sonrasında yapısal performansında artış olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work; the structural analysis of the pre-and post-restoration status of the historic 'Köse Ömer Ağa' mosque, which was built in 1771 and located in the city center of 'Erzurum', is discussed. Using the SAP2000 program, the historical mosque is modeled according to the macro modeling technique in the computer environment and structural analysis was carried out using finite element method. Some optimizations have been applred for modeling and material properties, numerical and experimental datas were used. Static and dynamic analysis was carried out on the models which are created for both the state of the structure before and after restoration. Analysis results are given in a comparative manner, the assessments on the structural performance of the structure under current loads and earthquake loads is presented. According to the results of dynamic and static analysis; the critical areas were found in the wall area joining the minaret, in the joining areas of different materials and in the transition segment of minaret area as a result of the analysis; it was observed that the structural performance of the building increased after the restoration.