İnme sonrası verilen taburculuk eğitimi ve telefonla danışmanlık hizmetinin hastaların fonksiyonel durumlarına ve hasta yakınlarının bakım yüküne etkisi
The effect of post-stroke discharge training and telephone counseling on the functional status of the patients and caregiver burden
- Tez No: 559182
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL EROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma inme sonrası verilen taburculuk eğitimi ve telefonla danışmanlık hizmetinin hastaların fonksiyonel durumlarına ve hasta yakınlarının bakım yüküne etkisinin belirlenmesi amacıyla randomize kontrollü müdahale çalışması olarak yapıldı. Araştırma, Mart 2017 – Nisan 2018 tarihleri arasında bir üniversite hastanesinin nöroloji biriminde tedavi gören 69 inmeli hasta ve yakınıyla (34 müdahale 35 kontrol grubu) yapıldı. Araştırmada veriler;“Hasta/hasta yakını bilgi formu”,“Barthel İndeksi (BI)”,“ Modifiye Rankin Skalası (mRS)”,“Bakım Verme Yükü Ölçeği”kullanılarak toplandı. Müdahale grubunda yer alan hasta yakınlarına taburculuk eğitimi ve toplamda dört kez (taburculuktan bir hafta sonra, 1.ay, 2.ay ve 3.ayda) telefonla danışmanlık verildi. Hasta yakınlarına, ihtiyaç duyduklarında araştırmacıyı arayarak danışmanlık hizmeti alabilecekleri telefon numarası verildi. Kontrol grubu hasta yakınlarına herhangi bir müdahale uygulanmadı. Taburculuktan üç ay sonra hem kontrol grubuna hem de müdahale grubuna son testler uygulandı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, Ki-Kare Testi, Fisher's Exact Testi ve Bağımsız Gruplarda t Testi, Mann Whitney U Testi ve Wilcoxon Signed Rank Test kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this randomized controlled intervention study was to determine the effect of post-stroke discharge training and telephone counseling on the functional status of the stroke patients and the caregiver burden. The study was conducted between March 2017 - April 2018 with 69 stroke patients and their caregivers (34 interventions, 35 control groups) treated in a neurology unit of a university hospital. The data collected by“Patient/Caregiver Information Form”,“Barthel Index”,“Modified Rankin Scale”, and“Caregiving Burden Scale”. Caregivers in the intervention group were given discharge training and telephone counseling in total four times (one week after discharge, 1st month, 2nd month and 3rd month). Caregivers were given a telephone number to consult with the researcher when needed. No intervention was applied to the caregivers of the control group. After 3 month, all questionnaires were again completed by the control and intervention groups. Descriptive statistical methods, Chi-square test, Fisher's Exact test and t test in independent groups, Mann Whitney U test and Wilcoxon Signed Rank Test were used to evaluate the data.