Nanoteknolojik ürünlerin giydirme cephe sektörü bağlamında araştırılması
Investigation of nanotechnological products in the context of curtain wall systems
  1. Tez No: 559201
  2. Yazar: OSMAN ZEKİ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YELİZ TÜLÜBAŞ GÖKUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Yapıların cephelerinde kullanılan ürünlerin hizmet ömürleri süresince, bakım ve onarım ihtiyacı söz konusudur. Bu süreçte uygulanacak olan verimli ve etkili bakım, hizmet ömrünü uzatabilmektedir. Ülkemizdeki yapıların inşaat aşamasında ve kullanım sürecinde, maliyetlerin fazla olması nedeni ile hem ürün seçimine hem de bakıma yeterli derecede önem verilmemekte ve gerekli bütçe ayrılmamaktadır. Gerekli bütçenin ayrılması, uygulamada seçilen malzemenin kalitesi ile bakım maliyetinin azalması için büyük önem arz etmektedir. Bu kapsamda gelişen teknoloji ile üretilen cephe ürünlerinin kullanılması ile bakım maliyetini düşüreceği düşünülmektedir. Teknolojinin gelişmesi ile giydirme cephe ürünlerinde çeşitliliğin artmasının yanı sıra ürünlerin kazandığı yeni özellikler de yapı sektöründe önemli yer tutmaktadır. Nanoteknolojinin yapı sektöründe de kullanılmaya başlanmasıyla yapı ürünlerine birçok özellik kazandırılmıştır. Bunlardan birkaçı kendi kendini temizleme, buğulanmama ve kolay temizlenebilmedir. Böylelikle yapı ürünlerinin bakım ve onarım sürelerinin uzaması dolayısıyla da bakım maliyetlerinin düşmesi mümkün olmaktadır. Hava kirliliğini ve olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla çevreyle dost yapı ürünlerinin geliştirilmesi oldukça önemlidir. Bakım ihtiyacı olmayan nanoteknolojik giydirme cephe ürünlerinin kullanılması ile cephe yüzeylerinin çok daha uzun sürelerde temiz kalması mümkündür. Bu çalışmanın amacı; yapı sektöründe kullanılan nanoteknolojik ürünlerin cam ve giydirme cephe uygulamaları bağlamında kullanımının belirlenmesidir. Cam ve giydirme cephe uygulamalarında nanoteknolojik malzeme kullanılan ve kullanılmayan giydirme cephe uygulamaları arasındaki farklılıkları inceleyerek nanoteknolojik ürünlerin avantajlarını ortaya çıkararak nanoteknoloji konusuna dikkat çekmek ve bu konudaki farkındalığın artmasına katkı sağlamaktır. Cam ve giydirme cephe sektörü bağlamında nanoteknolojinin adaptasyonunun daha iyi anlaşılması ve nanoteknolojideki mevcut uygulamaları değerlendirmek çalışma içinde büyük önem taşımaktadır. Çalışma için gerekli veriler bir anket çalışması yapılarak toplanmıştır. Çalışmanın sonuçları, ülkemizde nanoteknoloji kullanarak ürün ve üretim yapan firmaların sayısının oldukça sınırlı olduğunu göstermektedir. Ülkemizde nanoteknoloji alanında önemli adımlar atılmış olmakla birlikte yapı sektörüne yönelik teşvikler ile desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
During the service life of the products used in the facades of buildings, there is a need for maintenance and repair. Efficient and effective care to be implemented in this process can extend the service life. Due to the high costs in the construction phase and usage process of the buildings in our country, both the product selection and maintenance are not given sufficient importance and the necessary budget is not allocated. The allocation of the required budget is of great importance for the quality of the material selected in practice and for the reduction of the maintenance cost. In this context, it is expected that the cost of maintenance will be reduced by the use of façade products manufactured by the developing technology. The fact that a wide range of curtain wall panels have been introduced due to the development of technology as well as these panels getting new characteristics holds a significant place in the construction industry. Construction products have gained new features as the nanotechnology began to be employed by the construction industry. Some of these new features are self-cleaning, anti-fog up and easy clean. This allows the maintenance costs to drop due to the prolongation of maintenance and repair periods. Developing environmentally friendly construction products is vital so as to reduce air pollution and its negative effects. It is possible to keep the facade surfaces clean for a longer period of time by using self-sufficient nanotechnological curtain wall products. The aim of this study is to determine the use of nanotechnological products used in construction industry in the context of glass and curtain wall applications. It also aims to raise awareness and draw attention to the advantages of nanotechnology by examining the differences between nanotechnology employing and non-employing glass and curtain wall applications. A better comprehension of the adaptation of nanotechnology in the context of the glass and curtain facade industry and assessing the current applications in nanotechnology are of great importance for this study. Required data for this study has been acquired through a survey. The study shows that there are only a few companies manufacturing products by employing nanotechnology in our country. Although Turkey has made considerable progress in nanotechnology, incentives need to be provided for the construction sector.