Kentsel mekanda kamusal sanat uygulamaları: İstanbul örneği
Public art applicayion the urban space: Istanbul sample
  1. Tez No: 559202
  2. Yazar: ARMIN SAEILEYLONAHAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK FATİH KÜÇÜKALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
1990'lı yıllardan beri oluşan estetik anlayış ile kendini gösteren kamusal sanat 2000'li yıllarda Türkiye'de de etkilerini göstermeye başlamıştır. İstanbul birçok tarihsel yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Bu yapılar kamusal sanat anlayışı ile günümüze kadar varlıklarını sürdürmeyi başarmışlardır. Bu çalışmada kamusal sanat tarihsel perspektiften incelenerek, tarihi mekanlardaki değişimlerin etkileri irdelenmek istenmiştir. Kamusal sanatın mekan ve insanla yani kent ile ilişkisinin ortaya koyulduğu bu çalışmada, kamusal mekan ve sanat ilişkisi araştırılmış, kamusal sanat kavramı incelenmiş, dünyada ve Türkiye'de gelişim süreçleri üzerinde durulmuştur. Kamusal sanatın kent üzerindeki sosyal, kültürel, ekonomik ve fiziksel etkileri araştırılmıştır. Kamusal sanatın uygulandığı alanların mekana ve kente etkileri arasındaki ilişkiler sorgulanarak tez kapsamında incelenen örnekler ile değerlendirilmiştir. Tez çalışması sonucunda, ortaya çıkan ilişkiler ve kamusal sanatın tarihsel mekanlar üzerindeki etkileri araştırılıp incelenmesine dair bir yaklaşım sunulmakta ve kamusal sanatın kentteki tarihsel mekanlarla ilişkisi ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The public art that has been exhibited with aesthetic understanding since 1990's years has started to show its effects in Turkey in 2000's years. Istanbul is home to many historical buildings. These constructions have succeeded in preserving their existence to day by day with their understanding of public art. In this study, it is aimed to examine the effects of the changes in historical places from the historical perspective of public art. In this study, where public art is related to space and people, that is to city, public space and art relation are researched, public art concept is examined,development processes in the world and in Turkey are emphasized. The socio-cultural, economic and physical effects of public art on the city have been investigated. The relations between the places where the public art is applied and the effects between the effects of the place and the city were questioned and evaluated with the examples examined within the thesis. As a result of the thesis work, an approach to investigate and study the effects of the relations and the public art on the historical places is presented and the relation of public art to the historical places in the city.