Faklı dozlarda UV-C radyasyon ışığına maruz bırakılan buğday (Triticum aestivum) bitkisinin dna metilasyon seviyelerinin moleküler yöntemlerle ölçülmesi
Different doses of UV-C light radiation exposed wheat (Triticum aestivum) plant molecular level measuring dna methylation by methods
  1. Tez No: 559208
  2. Yazar: ÜMİT AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NALAN YILDIRIM DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
UV-C stresine maruz bırakılan buğday'da (Triticum aestivum) meydana gelen DNA metilasyonu RAPD, CRED-RA ve IRAP teknikleri ile araştırılmıştır. RAPD, CRED-RA ve IRAP için toplam 27 primer kullanılmıştır. Kontrol grubu ile birlikte farklı dozlarda UV- C'ye maruz bırakılan örnekler 14 gün boyunca yetiştirilmiştir. Her 3 yöntem de uygulanan UV dozuna bağlı olarak % polimorfizm artarken, % GTS değerleri düşmüştür. UV radyasyon seviyesi arttıkça genomik kararsızlığın arttığı görülmüş ve bu stres faktörünün DNA hipermetilasyonuna neden olduğu gözlenmiştir. RAPD, CRED-RA, IRAP profilleri DNA hasarı, mutasyon, metilasyon, kromozomal aberasyonlar, çift zincir kırıkları, modifikasyon, replikasyon, transkripsiyon ve oksidasyon hakkında nitel bilgi vermiştir.
Özet (Çeviri)
DNA methylation in wheat (Triticum aestivum) exposed to UV-C stress was investigated by RAPD, CRED-RA and IRAP techniques. A total of 27 primers were used for RAPD, CRED-RA and IRAP. Specimens exposed to UV-C at different doses with the control group were grown for 14 days. In all 3 methods, the %polymorphism increased with the applied UV dose, but the %GTS values decreased. As the level of UV radiation increased, genomic instability increased and it was observed that this stress factor caused DNA hypermethylation. RAPD, CRED-RA, IRAP profiles have provided qualitative information about DNA damage, mutation, methylation, chromosomal aberrations, double chain breaks, modification, replication, transcription and oxidation.