Matlab yardımıyla konveyör bantlarda kameralı ürün sayımı ve görüntü işleme
Camera based product counting on belt conveyors
- Tez No: 559218
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN TACER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, bir taşıyıcı kayış üzerinden geçen ürünleri saymak için görüntü tabanlı bir sistem geliştirmeyi içermektedir. Bu tür bir sistemin taşıyıcı kayış ve buna bağlı paketleme işlemleri içeren endüstriyel süreçlerin optimizasyonu ve/veya otomatik kontrolü gibi uygulamaları vardır. Günümüzde, görüntü işleme çalışmaları arttıkça uygulama alanları da hızla gelişmektedir. Kamera gibi görüntü araçları görüntü işleme algoritmaları eklenerek bir çeşit gelişmiş sensör ve tek başına sistem ve makine olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu gelişmeden yola çıkarak bu tezde düşünülen, bant sistemlerinin üzerinden paketlemeye kadar olan süreçte malzeme tespiti ile ilgili bir çalışmanın başarısını görmektir. Bu tespitin hem hatalı ürünü ayırt edecek hem de ürünün doğru sınıflandırmasını yapacak özellikleri taşıması beklenmektedir. Ekstra donanım kurulumuna ihtiyaç duymadan paketlenecek olan ürünlerin sayısını otomatik olarak belirlemek, tüm tesisatın başlangıç maliyetinde önemli bir azalmaya neden olmaktadır. Bu çalışmada, görüntü-tabanlı bir yaklaşım kullanarak, dolayısıyla imge ve video işleme tekniklerinin dahil edilmesi ile, yalnızca kamera kullanılarak bir taşıyıcı kayış üstünden geçen ürünlerin sayımı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This work involves the development of a vision-based system for counting the number of products that pass through a conveyor belt. The system has applications in automatic control and optimization of industrial processes that involve belt conveyors and their related packaging operations. Nowadays, image processing applications are increased and as parallel, the application areas of image processing implementations are developed in wide areas. Embedded imaging tools like cameras and the program algorithms had been begun to use like a sensor and a standalone machine. The goal in this study, is to evaluate the success of the study concerning the determination of the material on conveyor from the production machine to packaging. It is expected that this determination should have some features like determination the faulty material and recognition the correct product. Determining automatically the number of products to be packaged without the need for additional hardware setup yields an important reducement in the initial cost of the complete installation. In this work, by introducing a vision based approach, thus with involvement of image and video processing techniques, counting of products passing on a belt conveyor system just using a camera is investigated.