An application of the coda methodology for moment - rate spectra using three broadband stations in Turkey
Türkiye'de bulunan üç tane genişbantlı sismik istasyonda sismik moment spektrumu elde etmek için koda yöntemi kullanılması
- Tez No: 559235
- Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ TÜRKELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Kalibrasyon çalışması süresince, ampirik manyitüd kalibrasyon methodu, Türkiye' de üç adet broadband istastonunu (ISP, ISK ve MALT) kalibre etmek için uygulandı. Bu nedenle, çoğunlukla Kuzey Anadolu Fay Zonu' nun Marmara Bolgesi'ne yakın yerlerinde meydana gelmiş olan ve hem ISK ve hem de ISP broadband istasyonları tarafından kaydedilmiş 182 adet ortak deprem ile Türkiye'nin geniş bir bölümü üzerinde dağılım gösteren ve ISP ve MALT broad band istasyonları tarafından kaydedilen 137 adet ortak deprem verisi kullanıldı. Yöntemin her iki veri-setine uygulanmasından sonra, uzun periyod dalga modellemelerinden elde edilmiş eşdeğer sismik moment ve bu moment değerlerinden türetilmiş moment Manyitüdleri tarafından doğrulanan tutarlı kaynak spektraları elde edildi. Bu çalışma, uzaklık-düzeltilmesi yapılmış direk dalga ölçümlerinden (direk gelen P, S ya da Lg veya yüzey dalgaları gibi) 3 veya 4 kez daha az değişkenlik gösteren genlik ölçümleri verdi. Koda genliklerinde türetilen moment manyitüd [Mw(coda)] değerlerinin, uzun-periyod dalga modellemesi ile elde edilen moment manyitüd [Mw(waveform)] değerleri ile kıyaslanmasi ile, ISP-ISK istasyon çifti için 0.17 ve ISP-MALT istasyon çifti için 0.14 gibi önceki çalışmaların (Mayeda ve Walter, 1996; Mayeda ve diğ., 2003) sonuçları ile mukayese edilebilecek standart sapma değerleri gözlendi. ISP, ISK ve MALT istasyonlarının kalibrasyonundan sonra, 27 Ocak, 2003 Pülümür (Mw=6.1), 10 Nisan, 2003 Urla (Mw=5.7) ve de 1 Mayıs, 2003 Bingöl (Mw=6.4) depremleri gibi yakın zamanlarda meydana gelmiş olan bazı depremlerin Mw(coda) değerleri hesaplandı. Yöntemin başarı ile uygulanması, belirgin yanal karmaşıklıklara sahip daha geniş bir bölge üzerinde çalışıyor olduğumuz düşünüldüğünde fevkalade önemlidir. Bu kalibrasyon sonuçlarıyla, biz istikrarlı Mw ölçümlerini, zayıf sinyal-gürültü oranından dolayı dalga modellemesi yapılamayacak kadar önemli ölçüde küçük depremlere kadar genişletebiliriz.
Özet (Çeviri)
In this study, an empirical magnitude calibration method developed by Mayeda et al., (2003) was tested by using both local and regional dista1tce earthquakes that occurred along the North Anatolian Fault Zone as well as throughout the broader region of Turkey. The method is based on source spectra that are derived from time-domain amplitude measurements of coda envelopes for 14 consecutive narrow frequency bands ranging between 0.02-8.0 Hz. Previous application of the methodology to earthquakes in the western United States and Dead Sea Rift regions (Mayeda and Walter, 1996; Mayeda et al., 2003) show that the moment magnitudes, Mw(coda), based on coda envelopes are significantly more stable and unbiased than conventional narrowband regional magnitudes which are obtained from direct phase measurements. Coda envelopes have a number of properties that make it a desirable choice for sparse station monitoring: 1) the coda envelopes are nearly insensitive to the radiation pattern and directivity of the earthquake source, 2) the coda is not as sensitive to lateral crustal heterogeneity because of the crustal averaging due to scattering, 3) clipped data can be used for fitting the envelopes after the clipped portion of the seismogram. During the calibration study, the empirical magnitude calibration method was applied in order to calibrate the three broadband stations, ISP, ISK and MALT in Turkey. Therefore, 182 common events, which mostly occurred along· the North Anatolian Fault zone near the Marmara region and recorded at both stations ISP and ISK, 137 common earthquakes, which are distributed over the broader region of Turkey recorded by stations ISP and MALT, were used. After applying the method to both pairs of datasets, consistent source spectra that were validated by equivalent seismic moment estimations from long period waveform modeling and derived moment magnitudes (Mw) were obtained. This study resulted in amplitude measurements that are a factor of 3 to 4 less variable than distance-corrected direct wave measurements (i.e., Pg, Lg, and surface waves). Upon comparing our coda- derived moment magnitude, Mw(coda)'s with those from long-period waveform modeling, Mw(waveform), a standard deviation of 0.17 for ISP-ISK and 0.14 for ISP-MALT station pair was 'Observed comparable to the results of previous studies (Mayeda and Walter, 1996; Mayeda et al., 2003). After calibrating the stations ISP, ISK and MALT, for some recent earthquakes such as the Pülümür earthquake of January 27, 2003, Mw = 6.1, the Urla earthquake of the Apri110, 2003, Mw = 5.7 and the Bingol earthquake of the May 1, 2003, Mw = 6.4, Mw(coda) values were estimated. The successful application of the method is remarkably important considering we are studying a much larger region with significant lateral complexities. With these calibrations we can extend the measurement of stable Mw to significantly smaller events, which could otherwise not be waveform, modeled due to poor signal-to-noise ratio.