Hipertansiyon hastalarının hastalıkları hakkında bilgi düzeyleri ve ilişkili faktörler
Knowledge level of hypertension patients about hypertension and related factors
- Tez No: 559243
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇETİN EKERBİÇER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Hipertansiyon, günümüzde sık görülen, komplikasyonları nedeniyle morbidite ve mortalitesi oldukça yüksek olan kronik hastalıklardan biridir. Bu çalışmada; hipertansiyon hastalarının, hastalıkları hakkında bilgi düzeyleri ve ilişkili faktörlerin ortaya konması amaçlandı. MATERYAL VE METOT: Çalışma 1 Mayıs 2019 – 31 Haziran 2019 tarihleri arasında, T.C. Sağlık Bakanlığı Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Sakarya Yazlık ASM, Bahçelievler ASM, Gevye ASM, Akyazı 1 Nolu ASM, Hendek 3 Nolu ASM ve Kaynarca Yıldız ASM'de yapıldı. Katılımcılara kişisel bilgilere dair sorular ve hipertansiyon bilgi düzeyi ile ilgili önermeler içeren anket formu uygulanarak, birbirleri arasında ilişki olup olmadığı değerlendirildi. İstatistiksel anlamlılık düzeyini belirlemek amacıyla, %95 güven aralığı ve p≤0,05 anlamlı kabul edildi. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen 200 katılımcının %49,5'i kadın, %50,5'i erkek; %85,9'u evli, %49,0'u ilkokul mezunudur. Yaş ortalaması 60,37±10,91 SS'dır. Katılımcıların aldığı ortalama toplam puan 18,19±3,23'tür. Tıbbi tedavi alt boyutunda, 40 yaş altı katılımcıların puanları diğer yaş gruplarından anlamlı olarak düşük bulundu (p=0,031). İlaç uygunluğu alt boyutunda, ortaokul, lise, üniversite ve üzeri mezun grubunun bilgi düzeyi; ilkokul ve altı grubundan anlamlı olarak daha yüksek saptandı (p=0,028). Lise ve üstü eğitime sahip olan katılımcıların, ortaokul ve altı eğitim düzeyine sahip katılımcılara göre istatiksel anlamlı bir şekilde kullandıkları ilaç isimlerini daha fazla bildikleri görüldü (p=0,002). İlaçlarını düzenli kullananların ise tıbbi tedavi alt boyutundan aldıkları puan ortalamasının düzenli kullanmayanlardan anlamlı düzeyde yüksek olduğu görüldü (p=0,034).
Özet (Çeviri)
Knowledge Level of Hypertension Patients About Hypertension and Related Factors INTRODUCTION AND AIM: Hypertension is one of the most common chronic diseases that have high morbidity and mortality due to their complications. The aim of this study was to determine the knowledge levels of hypertension patients and related factors. MATERIALS AND METHODS: The study was conducted between 1 May 2019 and 31 June 2019, at Republic of Turkey Ministry of Health Sakarya University Training and Research Hospital, Yazlık, Bahçelievler, Gevye, Akyazı No.1, Hendek No.3 and Kaynarca Yıldız Family Care Health Centers in Sakarya. A questionnaire including questions about personal information and suggestions about the knowledge of hypertension was applied to the participants. The relationship between each other was evaluated. To determine the level of statistical significance, 95% confidence interval and p≤0.05 were considered significant. RESULTS: Of the 200 participants included in the study, %49.5 were female and %50.5 were male; %85.9 were married and %49.0 were primary school graduates. The mean age was 60.37 ± 10.91 SD. In the medical treatment subdimension, the scores of the participants under 40 years of age were significantly lower than the other age groups (p=0.031). In the drug compliance subdimension, the level of knowledge of the group of graduates of secondary school, high school, university and above; It was significantly higher than the primary and below groups (p=0.028). It was seen that the participants who had high school and higher education knew the names of the drugs that they used statistically meaningfully more than the participants with middle and lower education levels (p=0.002). It was seen that the mean score of the patients receiving medication regularly from the medical treatment subdimension was significantly higher than those who did not use it regularly (p=0.034).