Kalıcı atriyal fibrilasyon ve korunmuş ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetmezliği olan hastalarda midregional proadrenomedullinin rolü
The role of midregional proadrenomedullin in patients with permanent atrial fibrillation and heart failure with preserved ejection fraction
- Tez No: 559686
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÖZÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Kardiyoloji, Biochemistry, Cardiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Günümüzde tedaviye daha dirençli olduğu bilinen korunmuş ejeksiyon fonksiyonlu kalp yetmezliği (KEFKY) ve atriyal fibrilasyon (AF), iç içe geçmiş patolojiler olarak görülmektedir. Ancak hipertansiyon (HT), obezite, diyabet, AF gibi çeşitli risk faktörlerinin KEFKY'deki fizyopatolojileri henüz tam olarak aydınlatılamamıştır. Ayrıca genel olarak kronik böbrek yetmezliği, sepsis, HT ve kalp yetmezliği gibi birçok hastalıkta yükseldiği saptanan adrenomedullin (ADM), KEFKY ve KEFKY'ye zemin teşkil eden AF hastalarında spesifik olarak araştırılmamıştır. Bu nedenle çalışmada, ADM'nin hipertansif hastaların önemli bir kısmında gözlenen KEFKY ve AF'nin fizyopatolojisine ve/veya bu hastalıkların kompansasyonunda rol oynayan mekanizmalarına katkısı hakkında bilgi edinilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, Temmuz 2018 - Şubat 2019 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi'ne bağlı Sultan Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi kardiyoloji polikliniklerinde iki merkezli araştırma projesi olarak yürütüldü. Çalışmaya 31 sağlıklı birey (grup 1), 38 HT hastası (grup 2), 33 HT + kalıcı AF hastası (grup 3), 42 HT + KEFKY hastası (grup 4) ve 34 HT + kalıcı AF + KEFKY hastası (grup 5) olmak üzere 178 gönüllü dahil edildi. Tüm katılımcıların tam kan sayımı, BNP, rutin biyokimya (glukoz, üre, kreatinin, ürik asit, Na, K, Ca, albumin, total protein, AST, ALT, total, LDL ve HDL kolesterol, trigliserid), TSH, fT3, fT4 ve CRP analizleri yapıldı. Katılımcıların -80°C'de saklanan serumlarında ELISA yöntemi kullanılarak aynı gün midregional proadrenomedullin (MR-proADM) düzeyleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: Nowadays, heart failure with preserved ejection fraction (HFpEF), which is known to be more resistant to treatment, and atrial fibrillation (AF) are seen as interrelated pathologies. However, the pathophysiology of various risk factors such as hypertension (HT), obesity, diabetes and AF in patients with HFpEF has not yet been fully elucidated. In addition, adrenomedullin (ADM), which was found to be elevated in many diseases such as chronic renal failure, sepsis, HT and heart failure, has not been specifically investigated in patients with HFpEF and AF which may cause the formation of HFpEF. Therefore, the aim of this study is to obtain information about the contribution of ADM to the pathophysiology of HFpEF and AF and/or to the mechanisms that play a role in the compensation of these diseases. Materials and Methods: The study was carried out between July 2018 and Fabruary 2019 as a two-center research project at Sultan Abdulhamid Han and Umraniye Training and Research Hospitals of Health Sciences University. In this clinical study, 31 healthy individuals (group 1), 38 patients with HT (group 2), 33 patients with HT+permanent AF (group 3), 42 patients with HT+HFpEF (group 4) and 34 patients with HT+permanent AF+HFpEF (group 5), total of 178 volunteers were included. Complete blood count, BNP, routine biochemical tests (glucose, urea, creatinine, uric acid, Na, K, Ca, albumin, total protein, AST, ALT, total, LDL and HDL cholesterol, triglyceride), TSH, fT3, fT4 and CRP tests of all patients were analiyzed. Midregional proadrenomedullin (MR-proADM) levels were measured by ELISA method from serum samples stored at -80°C.