Metastatik böbrek hücreli karsinomda doku transglutaminazı'nın rolü
The role of tissue transglutaminase in metastatic renal cell carcinoma
- Tez No: 559246
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖNER ŞANLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Moleküler Tıp, Onkoloji, Üroloji, Molecular Medicine, Oncology, Urology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş-Amaç: Artmış doku transglutaminazı (DT) ekspresyonunun böbrek hücreli karsinom (BHK) gelişiminde ve metastazında önemli olduğu daha önce bildirilmiştir. Bu tez çalışmasının amacı primer ve metastatik dokuların immunhistokimyasal analiz ile karşılaştırılarak DT'nin metastatik BHK (mBHK)'daki rolünü araştırmaktır. Hastalar ve Yöntem: Otuz üç mBHK hastası ve bu hastalarla cinsiyet, yaş, nükleer grade ve patolojik T evresi bakımından mümkün olduğunca eşleştirilen 33 metastatik olmayan BHK (moBHK) hastası retrospektif olarak tanımlandı. Her iki hasta grubunun parafine gömdürülmüş primer böbrek tümör dokuları ile mBHK hastalarının metastatik dokuları DT ile immunhistokimyasal olarak boyandı. Dokular boyanma sonuçlarına göre 0'dan 7'ye kadar skorlandı ve bu skorlar gruplar arasında karşılaştırıldı. Daha sonra, primer tümörlerin ortanca boyanma skoru (5) kestirim değeri alınarak hastalar yüksek ve düşük riskli olarak iki gruba ayrıldı; Grup 1 (yüksek risk, n=41) ve Grup 2 (düşük risk, n=22). İki grup arasında klinik, histopatolojik ve sağkalım parametreleri ki-kare, student-t ve Mann-Whitney U testleri ile Kaplan-Meier sağkalım analizleri kullanılarak karşılaştırıldı. Bulgular: Tüm populasyonun (n=63) ortanca DT skoru 5 bulunurken mBHK hastalarının ortanca DT skoru moBHK hastalarından anlamlı olarak yüksekti.
Özet (Çeviri)
Background and Purpose: The increased expression of tissue transglutaminase (TT) was previously reported to be important in the development and metastasis of renal cell carcinoma (RCC). The aim of this study was to investigate the role of TT in renal cell carcinoma (RCC) by comparing the immunohistochemistry staining of primary and metastatic tumor tissues. Patients and Methods: A total of 33 metastatic RCC(mRCC) and 33 non-metastatic RCC(nmRCC) patients who were matched as closely as possible based on gender,age,nuclear grade, and pathologic T stage were retrospectively investigated. The immunohistochemistry staining of TT was performed on paraffin embedded primary tumor tissues from both patient groups and on metastatic tissues from mRCC patients. The tissues were scored from 0 to 7 according to the TT staining. Furthermore, the patients were stratified into two groups using median primary tumor staining score as the cut-off value: Group 1(high risk,n=41) and Group 2(low risk,n=22).The clinical, histopathological and survival outcomes were compared between these risk groups using chi square test, t-test, Mann-Whitney U test and Kaplan-Meier survival analyses. Results: The median TT score for primary tumor was 5 for the entire study population. The median primary tumor TT score of the mRCC patients was significantly higher compared to the nmRCC patients (6vs.4,p