The role of tissue transglutaminase active site mutants in the cell cycle and drug response
Doku transglutaminazı aktive bölge mutantlarının ilaç direnci ve hücre büyümesindeki rolü
- Tez No: 692778
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK TELCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Tüm böbrek kanseri hücrelerinin yüzde 85'ini oluşturan böbrek hücreli karsinoma (BHK) tüm dünya çapında kansere bağlı ölümlerin yüzde 2'sini oluşturmaktadır. Hastalığın hızlı nüksü ve kansere bağlı sağkalım oranın düşük oluşu BHK'yı ürolojik hastalıklarda en yaygın ve karsinojenez neoplazmlardan biri olarak nitelendirmiştir. Kanser tedavisindeki son gelişmelere rağmen, tümörün nüksü, ilaç direnci ve metastaz agresif BHK'nın önemli sonuçlarındandır. Sonuç olarak, yeni terapötik hedeflerin keşfedilmesini gerektiren yeni tedavi alternatiflerine hala ihtiyaç duyulmaktadır. Bu açıdan, doku transglutaminaz TG2, BKH de dahil olmak üzere çeşitli neoplazmların ilerlemesi, gelişimi ve hayatta kalmasındaki rolü nedeniyle dikkat çekmektedir. TG2, GTPase ve transamidase enzimatik aktiviteleri kanser gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Şimdiye kadar TG2'nin enzimatik aktiviteleri hakkında yayınlanan veriler, TG2'nin GTPase aktivitesinin çoğunlukla hücrelerde antiapoptotik fonksiyonlara katıldığı bildirirken, TG2'nin transamidaz aktivitesinin hücre adezyon reseptörleri ile etkileşiminde önemli olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, bu çalışmada, transamidaz aktif tip TG2-R580A, transamidaz eksikliği ve düşük GTP bağlayıcı aktif form TG2-C277S ve GTP bağlayıcı aktif TG2-W241A olan TG2 varyantlarının RenCa BHK hücre hattında ifade edilmeleri ile TG2'nin transamidaz ve GTP bağlayıcı fonksiyonunlarının hücre siklüsü ve ilaç direncindeki öneminin aydınlatılması hedeflenmiştir. Verilerimize dayanarak, TG2-W241A ifade eden RenCa hücreleri en yüksek hücre proliferasyon oranını ve artan hücre döngüsü profilini gösterdiği tespit edilmiştir. Ek olarak, iyi bilinen bir mTOR inhibitörü olan everolimus'a maruz kalmasına rağmen, TG2-W241A RenCa hücreleri, bu ilaç tedavisinden sitotoksik olarak etkilenmeyen tek grup olmuştur. Everolimus'a maruz kalan TG2-W241A RenCa hücrelerinin büyümeye devam etmesi, TG2'deki GTP bağlanma aktivitesinin, Everolimus indüklü hücre ölümüne direnç gösterdiğini öne sürmüştür. Özetle bulgularımız ilk kez TG2'nin GTP bağlanma fonksiyonunun BHK'da hücre çoğalması ve everolimus direnci üzerindeki vazgeçilmez rolünü göstermiştir. Bu proje FP-7 TRANSPATH 289964 projesince finanse edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Renal cell carcinoma (RCC) accounting for 85 percent of all kidney cancer cases constitutes 2 percent of all cancer-related death worldwide. The rapid development of the disease and poor survival rate entitles RCC as one of the most prevalent and carcinogenic neoplasms in urologic diseases. Despite recent advances in cancer treatment, recurrence of tumor, chemoresistance, and metastasis remain to be significant consequences of aggressive RCC. As a result, new treatment alternatives that necessitate the discovery of novel therapeutic targets are still needed. From this point of view, tissue transglutaminase TG2 draws attention due to its role in the progression, development, survival of various neoplasms including RCC. TG2 can gain these roles owing to its enzymatic activities which are GTPase and transamidase activities. Accumulating evidence showed that the GTPase activity of TG2 mostly participates in anti-apoptotic functions in cells while transamidase activity of TG2 is generally required for its interaction with the cell adhesion receptors. Therefore, in this study, TG2-variants which are transamidase active type TG2-R580A, transamidase-deficient, and low GTP-binding active form TG2-C277S and GTP-binding-active TG2-W241A were expressed in the RCC cell line to elucidate the role of transamidase and GTP-binding function of TG2 in the regulation of cell cycle and drug resistance of RCC. Based on our data, catalytically inactive transamidase domain-containing but GTPase active form TG2-W241A expressing RenCa showed the highest cell proliferation rate and increased cell cycle profile. In addition, although being subjected to a well-known mTOR inhibitor, everolimus, TG2-W241A RenCa cells were the only group that was not cytotoxically affected by this drug treatment. The fact that TG2-W241A expressing cells continued to proliferate whilst being exposed to everolimus suggested that the GTP-binding activity of TG2 may be important in circumventing cell death. Overall, these findings showed for the first time the indispensable role of the GTP binding function of TG2 on cell proliferation and everolimus resistance in RCC. This project was funded by FP-7 TRANSPATH 289964 grants.