Akut akciğer hasarında periferik benzodiazepin reseptör ligandlarının inflamasyon ve apoptoz üzerine etkileri
The effects of peripheral benzodiazepine receptor ligands on inflammation and apoptosis in acute lung injury
- Tez No: 559248
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE YILMAZ SİPAHİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, selektif periferik benzodiazepin reseptör agonisti, 4'-klorodiazepamın (Ro 5-4864), α-naftiltiyoüre (ANTU) ile oluşturulan akut akciğer hasarındaki inflamasyon ve apoptoz üzerine etkilerini araştırmak amacıyla planlanmıştır. Sıçanlara; ANTU 10 mg/kg dozunda intraperitoneal olarak verilmiş, ANTU uygulamasından 4 saat sonra akut akciğer hasarı gelişimi incelenmiştir. Ro 5-4864 sıçanlara, ANTU'dan 30 dakika önce 2 ve 4 mg/kg i.p. olarak uygulanmış ve akut akciğer hasarı üzerine olan olası koruyucu etkileri incelenmiştir. ANTU uygulamasından 4 saat sonra göğüs kafesi açılmış, plevral efüzyon mayi toplanmış, akciğer ağırlığı ölçülmüş ve akciğer dokusunun histopatolojik incelemeleri yapılmıştır. Akciğer dokusunda iNOS, TNF- α, periferik benzodiazepin reseptörü, kaspaz-3 immünohistokimyasal boyama çalışmaları yapılmıştır. Serum numunelerinde ise, IL-1α, IFN-γ ve MCP-1 düzeyleri ELISA metoduyla ölçülmüştür. Akciğer dokusunda Annexin V/propidium iodide boyaması ile apopitoz değerlendirmesi yapılmıştır. ANTU ile oluşturulan akut akciğer hasarı modelinde, selektif periferik benzodiazepin reseptör agonisti Ro 5-4864, 2 ve 4 mg/kg dozlarında, akciğer ağırlığı/vücut ağırlığı (AA/VA) oranlarında azalmaya neden olmuştur fakat bu azalma sadece 2 mg/kg dozunda istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Ro 5-4864, kullanılan her iki dozunda da efüzyon gelişimini (PE/VA) istatiksel anlamlı düzeyde azaltmış ve efüzyon gelişimine karşı koruyuculuk sağlamıştır. Histopatolojik incelemede, ANTU grubundaki hasarda, Ro 5-4864'ün her iki dozda da inflamasyon üzerinde koruyucu etkinlik gösterdiği, hemorajiyi ise sadece 2 mg/kg dozunda anlamlı oranda azalttığı saptanmıştır. İmmünohistokimyasal analizler incelendiğinde, Ro 5-4864'ün ANTU grubunda, iNOS immünohistokimya boyanması üzerinde anlamlı bir koruyuculuk etkisinin olmadığı, TNF boyanmasını her iki dozda da anlamlı düzeyde azalttığı, kaspaz-3 boyanmasını 2 mg/kg dozunda azalttığı, PBR boyanmasını her iki dozda da azalttığı saptanmıştır. Serum örneklerinde çalışılan IL-1 ve IFN-γ düzeyleri, gruplar arasında farklılık göstermemiştir. MCP-1 düzeyleri ANTU grubunda artış göstermiş ve bu artış 2 ve 4 mg/kg dozundaki Ro 5-4864 ile istatistiksel anlamlı düzeyde azalmıştır. Apoptoz açısından değerlendirme yapıldığında, ANTU grubunda anlamlı oranda nekroz gözlendiği, 2 ve 4 mg/kg dozlarındaki Ro 5-4864'ün bu duruma karşı anlamlı oranda koruyuculuk gösterdiği izlenmiştir. Sonuç olarak, selektif periferik benzodiazepin reseptör agonisti Ro 5-4864, ANTU ile oluşturulan akciğer hasarı ve efüzyon gelişiminde koruyucu etki göstermiştir. Bu sonuçlar, benzodiazepinlerin, santral sinir sistemindekilerden farklı olarak periferde yerleşmiş olan reseptörleri aracılığıyla, akciğer hasar mekanizmalarını etkileyerek koruyucu etki gösterebileceğini ortaya koymaktadır. Periferik benzodiazepin reseptörlerinin doku hasarı ve inflamasyon üzerinde gösterilen bu olumlu ve koruyucu etkileri, onların akciğer hastalıklarında potansiyel bir ilaç olabilmelerine olanak sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate the effects of selective peripheral benzodiazepine receptor agonist 4'-chlorodiazepam (Ro 5-4864) on inflammation and apoptosis in acute lung injury induced by α-naphthylthiourea (ANTU). ANTU is applied to rats at 10 mg/kg dose via intraperitoneally. Development of acute lung injury has been investigated 4 hours after ANTU. Injection of ANTU (10 mg/kg i.p.) produced pulmonary edema as indicated by an increase in lung weight/body weight ratio (LW/BW) and pleural effusion (PE) reaching a maximum within 4 h in rat. Ro 5-4864 (2 and 4 mg/kg, i.p.) carried out to rats 30 min prior to ANTU. After 4 hours, the thorax was opened and pleural effusion was carefully collected by suction and lung weight was measured and hispathological examination of the lung tissue was conducted. In both groups, iNOS, TNF-α, peripheral benzodiazepine receptor, caspas-3 immunohistochemical staining applied to the lung tissue. In serum samples IL-1 α, IFN-γ ve MCP-1 levels are measured by ELISA method. Through Annexin V/propidium iodide staining, apoptosis assessment is made on the lung tissue. In acute lung damage model induced by ANTU, selective peripheral benzodiazepine receptor agonist caused a decrease in the lung weight/body weight (LW/BW) ratio at the doses of 2 ve 4 mg/kg Ro 5-4864. However, it is only considered statistically different in 2 mg/kg dose. Ro 5-4864 has decreased the effusion development (PE/VA) in statistically different levels in both doses and provided protection against the development of effusion. In histopathological assessment, it is observed that Ro 5-4864 has displayed protective activity on the inflammation at both doses, whereas reduced the hemorrhage at statistically different levels only at 2 mg/kg dose. When immunohistochemical analyses were considered, it is detected that Ro 5-4864 has no statistically different protective effect on iNOS in ANTU group. Significantly reduced the TNF and PBR at both doses in ANTU group, and reduced caspase-3 in ANTU group at only 2 mg/kg dose. IL-1 and IFN gamma levels did not display any difference between the groups. MCP-1 levels has increased in ANTU group and such increase reduced at statistically different levels with Ro 5-4864 at 2 and 4 mg/kg doses. When assessed with respect to apoptosis, necrosis were observed in ANTU group, and Ro 5-4864 at the doses of 2 and 4 mg/kg was found to provide protection atstatistically different levels against such situation. In conclusion selective peripheral benzodiazepine receptor agonist Ro 5-4864 displayed a protective effect in lung damaged caused by ANTU and effusion development. These results shows that benzodiazepines may display protective effect over the lung damage mechanisms through their peripheral receptors located at periphery as different from those located at central nervous system. This positive and protective effect of peripheral benzodiazepine receptors on tissue damage and inflammation will enable them to be used as a potential medication in lung diseases.