MOODS - mobil optik ölçme değerlendirme sistemi
MOMRS - mobile optical measurement and rating system
  1. Tez No: 559289
  2. Yazar: ZEYNEL KUTLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT GÜRSEL EMİROĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ RIDVAN KAĞAN AĞCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
İşletmelerin çeşitli yönleriyle kullandıkları görüntü işleme sistemleri hızla büyüyen ve gelişen teknolojiler arasında yer almaktadır. Görüntü işleme bilgisayar ve mühendislik bilimleri disiplinlerinde de temel araştırma konuları arasındadır. Görüntü işleme teknolojisi özellikle tıp, elektronik, mimari ve güvenlik alanlarında sıklıkla kullanılmaktadır. Literatür tarandığında eğitim alanında yapılan çalışmaların azlığı bu çalışmanın yapılmasının gerekliliğini ortaya çıkartmıştır. Görüntü işleme konusunda yapılan son çalışmalar incelendiğinde farklı sektörlerde kullanıldığı görülmüştür. Bu çalışmada ise sektörün eğitim tarafı dikkate alınmış ve ölçme değerlendirme amacıyla görüntü işleme teknolojisinden faydalanılmıştır. Gerek ülkemizde gerekse yurtdışında ki eğitim sistemlerinde öğrencilerin değerlendirilmesi amacıyla özellikle çoktan seçmeli şıklar içeren optik formlar kullanılmaktadır. Optik formların okunmasında gelişmiş yüksek teknolojili optik okuyucular mevcuttur. Optik formların mevcut yöntemler ile değerlendirilmesi günümüz şartlarında zaman ve parasal anlamda ekonomik değildir. Okuma cihazlarına erişimin sınırlılığı, değerlendirme sonuçlarının bekleme süresinin uzun olması eğitimcilere zorluk çıkartmaktadır. Mobil cihazların varlığı yüksek bütçeli optik form okuyucularına alternatif ekonomik bir araç olarak karşımıza çıkmaktadır. Uygulama waterfall yazılım geliştirme modeli benimsenerek, çoklu platformda çalışabilecek şekilde hazırlanmıştır. Bu amaçla Unity 3D ve OpenCV Kütüphanesi tercih edilmiştir. Geliştirilen uygulama ile optik formların hızlı ve yüksek doğrulukla değerlendirilmesi sağlanmış ve bireye anında dönüt ile aktarılması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The image processing systems used in various aspects of the enterprises are among the rapidly growing and developing technologies. Image processing is also one of the main research topics in computer and engineering sciences disciplines. Image processing technology is especially used in medicine, electronics, and architecture and security fields. When the literature was reviewed, the lack of studies in the field of education revealed the necessity of this study. When recent studies on image processing are examined, it is seen that they are used in different sectors. In this study, the education side of the sector was taken into consideration and image processing technology was utilized for evaluation. In order to evaluate students both in our country and abroad, optical forms are used especially for multiple choice choices. Advanced high-tech optical readers are available for reading optical forms. The evaluation of optical forms by the current methods is not economical in time and money terms in today's conditions. The limitation of access to reading devices and the long waiting period of the evaluation results make it difficult for educators. The existence of mobile devices is an alternative economic tool for high-budget optical form readers. The application has been prepared to be able to work on multi-platform by adopting waterfall software development model. For this purpose, Unity 3D and Open CV Library were preferred. With the developed application, it was ensured that the optical forms were evaluated with fast and high accuracy and transferred to the individual with immediate feedback.