Yüz ifadesini algılayarak ruh hâlini dengeleyecek müzik öneren yapay zekâ tabanlı mobil uygulama geliştirilmesi
Developing an artificial intelligence-based mobile application that recommends music to balance mood by detecting facial expression
  1. Tez No: 847498
  2. Yazar: BERKE BARTUĞ SEVİNDİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VAHİDE BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Günümüzde insanların karşılaştığı çeşitli zorluklar sonucu yaşadıkları stres, yorgunluk ve duygusal dalgalanmalar, bireylerin duygusal dengelerini kaybetmelerine neden olabilmektedir. Bu nedenle, insanlar stresle başa çıkmanın yollarını aramakta ve bunun için meditasyon, yoga, egzersiz, psikoterapi gibi yöntemlere başvurabilmektedir. Ancak, bu yöntemlerin bazen zaman alıcı, maliyetli veya uygulamasının zor olabileceği gerçeği göz önüne alındığında, yapay zekâ teknolojisinin bu alanda nasıl yardımcı olabileceği önem kazanmaktadır. Yapay zekâ, farklı alanlardaki insanların günlük yaşamlarını kolaylaştırmak ve sorunlarına çözüm bulmak için kullanılmaktadır. Müziğin insanın zihinsel ve fiziksel sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğu bilimsel olarak gösterilmiştir. Müzik; stresi azaltma, anksiyeteyi hafifletme, motivasyonu artırma ve genel zihinsel sağlığı destekleme gibi olumlu etkiler sunabilmektedir. Bu çalışma bağlamında, özellikle görüntü işleme alanında etkili bir derin öğrenme yöntemi olan Convolutional Neural Network (CNN) algoritması kullanılmıştır. Kullanıcının yüz ifadesi, algoritma tarafından analiz edilmekte ve kullanıcının ruh hâline uygun müzik önerileri, geliştirilen mobil uygulama aracılığıyla sunulmaktadır. Örneğin, kullanıcının hüzünlü olduğu tespit edildiyse daha sakin ve rahatlatıcı müzikler önerilebilmektedir. Araştırma, yapay zekâ teknolojisi ile müziğin birleşimini kullanarak insanların duygusal denge ve refahlarını artırma potansiyelini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Stress, fatigue and emotional fluctuations that people experience as a result of the various challenges they face today can cause individuals to lose their emotional balance. Therefore, people seek ways to overcome stress and may resort to methods such as meditation, yoga, exercise, and psychotherapy. However, given the fact that these methods can sometimes be time-consuming, costly or difficult to implement, it becomes important how artificial intelligence technology can help in this area. Artificial intelligence is used to facilitate the daily lives of people in different fields and to find solutions to their problems. It has been scientifically shown that music has positive effects on people's mental and physical health. Music can provide positive effects such as reducing stress, alleviating anxiety, increasing motivation and supporting general mental health. In scope of this study, Convolutional Neural Network (CNN) algorithm, which is an effective deep learning method especially in the field of image processing, is used. The user's facial expression is analyzed by the algorithm and music recommendations that are appropriate for the user's mood are presented through the mobile application. For example, if it is determined that the user is sad, calmer and relaxing music will be recommended. The research demonstrates the potential of combining artificial intelligence technology and music to improve people's emotional balance and well-being.